Wskazówki dotyczące postępowania z alkoholikiem w rodzinie

Wskazówki dotyczące postępowania z alkoholikiem w rodzinie

21 lutego 2023 0 By Kolekcjoner
5
(1)

Alkoholizm jest poważnym problemem, który nie łatwo jest znosić, a jeszcze trudniej rozwiązać. Jeśli jesteś w rodzinie z kimś, kto ma problem z alkoholem, to najlepiej nie zdawać się na przypadek, tylko zasięgnąć rady u specjalistów zajmujących się różnego rodzajami uzależnieniami. Oto kilka praktycznych wskazówek, jak sobie radzić z tym bardzo poważnym problemem.

Porozmawiaj z kimś

Aby zrozumieć, co dzieje się w Twojej rodzinie, możesz chcieć porozmawiać z profesjonalistą. Terapeuta lub doradca może sprawić, że będziesz w stanie nazwać swoje uczucia i pomoże Ci je przepracować. Jeśli masz do czynienia z alkoholikiem, profesjonalna pomoc, taka jak Psychoterapia Ostrołęka, może pomóc ci zrozumieć, z czym masz do czynienia i jak najlepiej wspierać członka twojej rodziny. Rozmowa z kimś z rodziny może być również pomocna, tym bardziej jeśli inne rodzeństwo również ma do czynienia z alkoholizmem. Specjaliści mogą zazwyczaj pomóc lepiej zrozumieć, co dzieje się w rodzinie i uniknąć poczucia izolacji.

Spróbuj nowych doświadczeń

Jeśli jesteś w rodzinie alkoholika, spróbuj nowych zainteresowań. Alkoholizm to proces i zmiana, która zachodzi u osoby uzależnionej może być bardzo trudna. Jeśli jednak będziesz chciał próbować pomóc takiej osobie, może się okazać, że rozwijasz się jako osoba, a jednocześnie wspierasz członka swojej rodziny. Niektórzy ludzie uważają, że spędzanie czasu z innymi ludźmi i angażowanie się w działania, które nie są związane z alkoholem, może pomóc im poradzić sobie z sytuacją. Spróbuj zorganizować rodzinne wyjście z członkiem rodziny dotkniętym alkoholem, podczas którego oboje będziecie mieli pozytywne doświadczenia i będziecie trzymać się z dala od sytuacji, które mogą prowadzić do picia. Pomocne może być robienie notatek i omówienie tych doświadczeń z terapeutą, aby lepiej zrozumieć, co dzieje się w rodzinie i jak najlepiej wspierać członka rodziny.

Nie bój się prosić o pomoc

Jeśli boisz się poprosić o pomoc, może to wynikać z tego, że obawiasz się reakcji swojej rodziny. Jeśli jednak potrzebujesz profesjonalnej pomocy dla siebie lub dla członka rodziny, nie bój się o nią poprosić. Możesz czuć się zakłopotany, ale wiedz, że nikt nie powinien się tak czuć, gdy potrzebuje pomocy. Jeśli czujesz, że jesteś w punkcie, w którym nie możesz już sobie z tym poradzić, upewnij się, że masz kogoś, na kogo możesz liczyć w najtrudniejszych momentach. Alkoholizm jest bardzo poważnym problemem i może być śmiertelny. Ważne, żeby mieć osobę, z którą możesz porozmawiać, kto pomoże ci wyjść z sytuacji i uzyskać profesjonalną pomoc, której potrzebujesz.

Poznaj techniki radzenia sobie ze stresem

Jeśli masz do czynienia z alkoholikiem, staraj się utrzymywać poziom stresu na niższym poziomie niż mógłby być. Chociaż może być trudno poradzić sobie ze stresem związanym z życiem z alkoholikiem, ważne jest, aby zachować jak największy spokój. Staraj się zachować jak największe opanowanie, aby nie pogorszyć sytuacji ani dla siebie, ani dla członka rodziny. Jeśli jesteś w niebezpiecznej sytuacji, upewnij się, że natychmiast otrzymasz pomoc. Jeśli czujesz, że musisz uzyskać pomoc, nie wahaj się tego zrobić. Ważnym aspektem pracy nad sobą jest zrozumienie natury swojego problemu, wiele osób identyfikuje się z syndromem dda. Pisaliśmy o tym w artykule DDA Wrocław.

Dbaj o siebie

Jeśli masz do czynienia z alkoholikiem, staraj się jak najbardziej zadbać o swoje zdrowie. Może być trudno znaleźć czas na jedzenie, sen i ćwiczenia, gdy masz do czynienia z alkoholikiem, ale jeśli możesz uczynić te rzeczy częścią swojej codziennej rutyny, będą one dobre dla ciebie i będą również dobre dla twojego członka rodziny. Abyś pozostał zdrowy i silny dbaj o sen i regularne ćwiczenia, aby nie pogorszyć swojej kondycji fizycznej i psychicznej.

Jeśli masz do czynienia z członkiem rodziny uzależnionym od alkoholu, staraj się utrzymywać poziom stresu na niższym poziomie niż może być. Chociaż może być trudno poradzić sobie ze stresem związanym z życiem z alkoholikiem, ważne jest, aby zachować jak największy spokój. Jeśli jesteś w sytuacji, w której stwierdzasz, że potrzebna ci pomoc terapeuty, nie wahaj się tego zrobić.

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?