Top 10 atrakcji w Krakowie, Polska

Top 10 atrakcji w Krakowie, Polska

2 stycznia 2023 0 By Kolekcjoner
5
(1)

 

 

Ze swoją historią, architekturą i kulturą Kraków jest jednym z najpiękniejszych miast w Europie. Być może nie pomyślisz o tym, gdy zobaczysz ponurą zabudowę Starego Miasta lub zaniedbany wygląd Nowego Miasta, ale gdy twoje oczy przyzwyczają się do jasnych i ciemnych kolorów, to naprawdę się wyróżniają. Kraków jest domem dla wielu najlepszych atrakcji, które będziesz chciał sprawdzić podczas pobytu – od starożytnych kościołów po ruiny dawnej dzielnicy żydowskiej. Tutaj wyróżniliśmy 10 najlepszych atrakcji w Krakowie.

 

 

Powiat kazimierski

Kazimierz to dzielnica Krakowa położona na południe od Starego Miasta i na północ od Nowego Miasta, w pobliżu Wzgórza Wawelskiego. Była to najbogatsza i najbardziej aktywna część miasta aż do XVII wieku, kiedy to mieszkańcy z wyższej klasy przenieśli się na północ miasta. Dziś można tu znaleźć najsłynniejsze miejsca, takie jak Sukiennice, Bazylika Mariacka czy Rynek Główny. Dzielnica posiada także wiele urokliwych bocznych uliczek i placów, które można zwiedzać pieszo. Sukiennice, ze swoimi arkadami i gotyckim sklepieniem, były centrum handlowym od XIII wieku. Bazylika, zbudowana na polecenie króla Władysława IV na początku XIII wieku, jest jedną z najważniejszych polskich budowli romańskich.

 

Bazylika Mariacka

Bazylika Mariacka to jeden z najpiękniejszych kościołów w Polsce. Jest głównym kościołem Archidiecezji Krakowskiej i mieści szczątki św. Stanisława, patrona Krakowa. Kościół został zbudowany w pierwszej połowie XIII wieku, a w XV i XVI wieku dokonano w nim kilku istotnych zmian. Wnętrze jest przykładem polskiej architektury romańskiej, z wieloma ciekawostkami, takimi jak krużganek i drewniany strop, malowany w XVI wieku. Szczątki świętego przechowywane są w srebrnej szkatułce w ołtarzu, a kościół jest miejscem pielgrzymek. Można go zwiedzać w każdy dzień tygodnia, a w piątki, niedziele i święta można zobaczyć mszę.

 

Miejsce Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau

Jeśli interesuje Cię historia Polski, to nie możesz przegapić Miejsca Pamięci i Muzeum Auschwitz-Birkenau. Jest to muzeum w byłym obozie koncentracyjnym Auschwitz II-Birkenau, który został zbudowany przez nazistowskie Niemcy. Muzeum opowiada o Holokauście w Polsce i zagładzie polskich Żydów. Pokazuje również losy Romów, którzy byli traktowani tak samo jak Żydzi. Muzeum jest miejscem silnych emocji, zarówno dla zwiedzających, jak i dla mieszkańców, którzy mogą odnieść się do tych historii. Można je odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki z Krakowa lub zostać dłużej, aby zwiedzić miasto. Dla tych, którzy nie mają czasu na odwiedzenie wszystkich miejsc na naszej liście 10 najlepszych atrakcji w Krakowie, zamieściliśmy również najlepsze krakowskie wycieczki jednodniowe.

 

Ratusz Starego Miasta i Rynek Główny

Ratusz Staromiejski i Rynek Główny to dwa najbardziej rozpoznawalne symbole Krakowa. Ten pierwszy jest jednym z najstarszych budynków w mieście i powstał w XIV wieku. Obecny budynek pochodzi z początku XVI wieku i w czasach swojej świetności był miejscem, w którym ogłaszano prawa i dekrety. W późniejszym okresie plac stał się centrum życia politycznego i kulturalnego miasta oraz miejscem spotkań wielu protestów i demonstracji. Dziś zarówno budynek, jak i plac są chronionymi zabytkami. Na pobliskim Rynku Głównym można znaleźć wiele ciekawych zabytków, od Wawelu po Dzielnicę Żydowską. Dzielnica Żydowska jest jednym z najciekawszych i najczęściej odwiedzanych miejsc w Polsce. Można tu zobaczyć pozostałości dzielnicy żydowskiej, odwiedzić synagogi, muzea i dowiedzieć się więcej o kulturze żydowskiej w Polsce.

 

Synagoga Podchalisko

Synagoga Podchalisko jest jedną z niewielu synagog w Krakowie, które przetrwały bombardowania z czasów II wojny światowej. Została zbudowana na początku XX wieku i jest typowym przykładem architektury secesyjnej. Synagoga jest otwarta dla publiczności i możesz ją odwiedzić podczas jednodniowej wycieczki do Krakowa z Warszawy lub Wrocławia. Przy wejściu znajdziesz informacje na temat budynku, historii gminy żydowskiej i okolicznej okolicy. Wewnątrz synagogi możesz zobaczyć ściany pokryte napisami i malowidłami. Synagoga jest świetnym przykładem tego, jak dekorowano synagogi w okresie międzywojennym.

 

Wawel

Zamek na Wawelu jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych zabytków w Krakowie. Był on siedzibą władzy w Królestwie Polskim, a obecnie jest rezydencją polskich monarchów. Zamek został zbudowany w XII wieku, ale był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany. Aż trudno uwierzyć, że mieszkali tu najsłynniejsi polscy władcy, jak Kazimierz Wielki, Jan I, Zygmunt II czy Stanisław II. Zamek jest zabytkiem chronionym i nie można do niego wejść. Przy wejściu można znaleźć kilka ciekawych zabytków, takich jak Wieża Orła czy Skarbiec. Skarbiec został zbudowany pod koniec XV wieku i jest najczęściej odwiedzanym zabytkiem Krakowa. Wewnątrz Skarbca można zobaczyć kolekcję dzieł sztuki od XI do XVIII wieku.

 

Ulica Parafialna Rakoczi czyli Cmentarz dla Żydów i Cmentarz dla Muzułmanów

Ulica Parafialna Rakoczego lub Cmentarz Rakoczy to jedno z najstarszych i najciekawszych miejsc w Krakowie. Ma długą historię i znajduje się na niej wiele ciekawych zabytków. Swego czasu ulica była ważnym centrum handlowym średniowiecznego Krakowa, natomiast w obecnych czasach można tu znaleźć kilka ciekawych kościołów, w tym Kościół Rakoczego, zbudowany w stylu późnogotyckim w XVI wieku. Cmentarz jest miejscem pochówku wielu znanych osób, takich jak poeta Adam Mickiewicz, kompozytorzy Andrzej Panfil i Fryderyk Chopin, czy matematyk Stefan Banach. O ile cmentarz w Rakoczi jest miejscem interesującym dla miłośników sztuki i historyków, o tyle kościół parafialny w Rakoczi jest miejscem kultu dla wielu osób. Kościół znajduje się na początku ulicy i jest typowym przykładem architektury gotyckiej. Obecnie kościół parafialny na Rakoczi jest siedzibą rzymskokatolickiej archidiecezji krakowskiej.

 

Wnioski.

Jeśli chcesz spędzić więcej czasu poza miastem, polecamy odwiedzić Małopolski Park Narodowy, który znajduje się około dwóch godzin od Krakowa. Znajdziesz tu piękne krajobrazy, w tym zabytkowe miasta Zielona Góra i Lwów. W Kielcach również nie brakuje atrakcji, takich jak kopalnia soli, rzymskie ruiny czy zamek.

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?