Cięcie laserem – na czym to polega?

Cięcie laserem – na czym to polega?

17 maja 2021 0 By Kolekcjoner
5
(1)

W firmach produkcyjno – przemysłowych co raz chętniej wykorzystuje się nowoczesną technologię cięcia laserem. Dlaczego warto korzystać z tego typu usług? Jakie są zalety cięcia laserem?

Wycinanie rozmaitych detali o najróżniejszych kształtach i rozmiarach jest niezbędne w wielu gałęziach przemysłu, takich jak motoryzacja, branża medyczna, instalacje hydrauliczne i ogólnobudowlane oraz wiele wiele innych. Jakość końcowych produktów w dużej mierze zależy od precyzyjnego wycięcia ich poszczególnych elementów. Dlatego w firmach produkcyjnych praktycznie od zawsze przykładano ogromną wagę do dokładności dokonywanych cięć. Cięcie laserem umożliwia osiągnięcie dokładności cięcia nawet do setnych części milimetra, co sprawia, że technologia ta jest o wiele skuteczniejsza niż typowe prasy. A czym jest cięcie laserem? Jak sama nazwa wskazuje, do cięcia wykorzystuje się laserową wiązkę, która nagrzewa materiał do takiego stopnia, że powoduje jego stopienie w danym punkcie.

Zalety cięcia laserowego

Oprócz bardzo dużej precyzji cięcia, o której już wspomnieliśmy cięcie laserem ma szereg innych bardzo istotnych zalet. Przede wszystkim jest ono bardzo skuteczne, cięcie warstw różnych metali przebiega niezwykle szybko. Inną ważną zaletą cięcia laserowego jest brak konieczności dokonywania obróbki dotykowej materiału. Powierzchnia cięcia jest gładka, dzięki czemu nie wymaga dodatkowej obróbki. Dzięki temu zmniejsza się ryzyko uszkodzeń detal podczas np. obróbki mechanicznej. Podczas mechanicznego cięcia cienkich arkuszy blachy pewnym problemem jest skłonność materiału do odkształceń. W przypadku cięcia laserem tego typu deformacje nie następują, co oczywiście także znacząco wpływa na jakość końcowego produktu. Jest to też metoda dość uniwersalna, przy pomocy laserowej wiązki możemy ciąć zarówno arkusze blach z różnych metali (np. stal czarna, blacha nierdzewna, mosiądz, miedź, aluminium, itp.) jak i szkła, drewna, a także tworzyw sztucznych. Za pomocą lasera można także dokonać dowolnych grawerów na powierzchni blachy poddawanej obróbce. Dodatkowym atutem tej metody cięcia blach jest także niewielka ilość uzyskiwanych odpadów, co pozytywnie wpływa na koszt produkcji elementów.

Zamawiając detale wycinane laserowo warto zorientować się, jakiej jakości surowce zapewnia firma produkcyjna realizująca taką usługę. Firma produkcyjna Kelmet z Łodzi już od dziesiątek lat specjalizuje się w realizowaniu profesjonalnych usług CNC dla klientów z różnych regionów Polski, Europy jak i całego świata. Dzięki zastosowaniu tak innowacyjnej nowoczesnej technologii jaką jest cięcie laserem firma może zaoferować usługi na najwyższym poziomie.

<b>KEL-MET Jarosław Kieler
Przedsiębiorstwo Produkcyjno Usługowo-Handlowe</b>
https://kelmet.pl/ciecie-laserem
Zakład Pracy Chronionej
ul. Gminna 5, 92-601 Łódź
tel.: +48 42 648 88 98;
tel. kom. 693 340 111
handlowy@kelmet.pl
kelmet@kelmet.pl

A poniżej film na temat historii lasera.

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?