Dlaczego warto dbać o stan kotła CO

Dlaczego warto dbać o stan kotła CO

11 marca 2020 Off By Kolekcjoner
0
(0)

Jeśli jesteś posiadaczem kotła centralnego ogrzewania, to kwestia dokonywania przeglądów technicznych tego urządzenia zapewne jest ci dobrze znana. W tym artykule przedstawiamy powody, dla których warto systematycznie zamawiać przegląd pieca centralnego ogrzewania.

Obecnie w Polsce bardzo popularne są kotły centralnego ogrzewania zasilane gazem ziemnym. W bardzo wielu budynkach – zwłaszcza na terenach miejskich – podprowadzona jest instalacja gazu ziemnego. Umożliwia to korzystanie z ogrzewania mieszkania za pomocą urządzenia, które spala gaz ziemny oddając ciepło do mieszkania. Wiele osób jednak nie zdaje sobie sprawy z faktu, że tak jak o wiele urządzeń, tak i o kocioł CO należy systematycznie dbać. Ma to znaczenie zwłaszcza w ostatnich latach, gdy technologie stosowane w urządzeniach tego typu są bardzo zaawansowane (np. kotły kondensacyjne).

Ekonomiczna praca
Bardzo zachęcającym do zamówienia profesjonalnego serwisu swojego kotła faktem jest to, że odpowiednio zadbane urządzenia pracuje optymalnie – dzięki temu spala minimalną ilość energii. Z drugiej strony urządzenia grzewcze nie serwisowane od lat, mogą mieć sprawność energetyczną niższą nawet o kilkadziesiąt procent. Nie trudno jest wyliczyć, że przy kilku miesięcznej eksploatacji urządzenia w okresie sezonu zimowego może wygenerować bardzo duże straty wynikające po prostu z tego, że urządzenie spala z roku na rok co raz więcej paliwa, by utrzymać zadaną temperaturę w mieszkaniu. Sprawa nabiera znaczenia proporcjonalnie do wielkości ogrzewanej przestrzeni. Im większy budynek do ogrzania, tym więcej można stracić na nieprawidłowej pracy urządzenia grzewczego.

Ekonomiczna praca kotła centralnego ogrzewania związana jest nie tylko z jego stricte stanem technicznym, ale także z odpowiednimi nastawami sterownika oraz samego palnika i zaworu gazowego. Okazuje się bowiem, że jeśli kocioł jest źle wysterowany i pracuje ‚impulsowo’ czyli bardzo często załącza się i wyłącza, także generowane jest większe spalanie. Dlaczego? Otóż każde urządzenie największy pobór paliwa osiąga w momencie zapłonu. Nie inaczej jest z kotłami grzewczymi. Rolą doświadczonego serwisanta jest także kontrola nastaw w programatorze oraz korekta nastaw mocy na armaturze gazowej (ścieżka gazowa wewnątrz urządzenia).

Komfort i bezpieczeństwo
Sytuacje, w których najbardziej boleśnie odczuwa się brak przeglądu kotła to te, gdy w okresie sezonu grzewczego urządzenie odpowiadające za utrzymywanie ciepła w mieszkaniu lub domu po prostu w końcu ulega awarii i przestaje działać. Sprawa staje się dramatyczna zwłaszcza wtedy, gdy w domu znajdują się małe dzieci, lub osoby chore wymagające dużego komfortu. Dobre, profesjonalne firmy serwisowe w okresie zimowym przyjmują zlecenia nawet kilka dni naprzód.

Oczywiście regularny, coroczny przegląd kotła nie wyeliminuje całkowicie prawdopodobieństwa uszkodzenia czy awarii w sezonie grzewczym, ale w znacznym stopniu zminimalizuje takie ryzyko.

 


Logo In-Serwis

P.H.U. IN-SERWIS JACEK BOGUTA
ul. Koło 12, 21-040 Świdnik

http://in-serwis.pl/

 

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?