Kosmetyki naturalne – dlaczego warto je stosować?

Kosmetyki naturalne – dlaczego warto je stosować?

5 marca 2020 Off By Kolekcjoner
5
(1)

W ostatnich dziesięcioleciach dużo się mówi o naturalnych środkach wykorzystywanych w diecie oraz higienie ciała. Dlaczego jest to tak popularne?

Tak naprawdę z tego co naturalne ludzkość korzystała z powodzeniem przez całe tysiąclecia. Wiek XX przyniósł jednak ogromny rozwój nauki oraz technologii. Przełożyło się to na nowoczesne rozwiązania w zakresie produkcji żywności oraz rozmaitych produktów, z których chętnie korzystamy na co dzień – między innymi kosmetyków. Poniżej podajemy kilka powodów tak częstego stosowania kosmetyków naturalnych.

Zalety naturalnych kosmetyków

1. Prosty skład, brak zbędnych substancji

Dla nas jako „konsumentów” ostatecznych odbiorców zrozumiała i przejrzysta formuła bardzo zachęca do zakupu. Zazwyczaj skład kosmetyków naturalnych to po prostu kolejno wymienione wyciągi z roślin plus minerały, itp. Trzeba przyznać, że to do nas przemawia. Bez fachowej wiedzy chemicznej możemy ocenić skład produktu. Przykłady można zobaczyć w sklepie z naturalnymi kosmetykami TerazNatura

Naturalny szampon do włosów

Naturalny szampon do włosów

 

2. Brak podejrzanych związków chemicznych

W wielu konwencjonalnych kosmetykach stosuje się liczne związki chemiczne aby:

  • podczas mycia powstawała piana
  • przedłużyć przydatność do użycia
  • zwiększyć lepkość kosmetyków

Niestety dopiero po dłuższym czasie ich stosowania okazało się jak wiele skutków ubocznych może generować zastosowanie wielu tego typu substancji. Jako przykład można podać na przykład liczne konserwanty, tj np. formaldehyd, który może powodować bardzo silne reakcje alergiczne. Stwierdzono, że formalina przyspiesza proces starzenia się skóry, a nawet może powodować powstawanie nowotworu. Prowadzone są szeroko zakrojone badania mające potwierdzić związki tak powszechnie stosowanych konserwantów, parabenów z niektórymi nowotworami. Kwestia stosowania rozmaitych związków chemicznych w popularnych kosmetykach to naprawdę temat trudny do wyczerpania. Jeśli zainteresował cię ten temat, to poczytaj o parafinie, lanolinie, SLS oraz SLES.

Naturalne produkty - olejek kokosowy

Naturalne produkty – olejek kokosowy

 

 

3. Uniwersalność w stosowaniu

Kosmetyki pochodzenia syntetycznego, chemicznego są najczęściej dedykowane do rozmaitych rodzajów cery, włosów, paznokci, itp. Swoją drogą jest to po prostu też pewien zabieg czysto marketingowy, aby zwiększyć zakres oferowanych produktów i stwarzać nowe grupy docelowe. Natomiast kosmetyki naturalne takie jak np. szampon czy kremy są uniwersalne, mogą być stosowane przez praktycznie każdego.

Trudno jest przecenić korzyści wynikające z wykorzystywania naturalnych produktów w naszym codziennym życiu. Jeśli jeszcze nie uwzględniasz ekologicznej, naturalnej żywności w diecie, ani naturalnych kosmetyków, to może najwyższy czas już zacząć?

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?