Mieszkanie od dewelopera czy z rynku wtórnego?
30 września 2020Jedną z pierwszych decyzji związanych z kupnem mieszkania jest wybór rynku – czy zdecydujemy się na zakup mieszkania już istniejącego, czy może zakupimy mieszkanie, którego będziemy pierwszym właścicielem. Jakie są plusy i minusy każdego z rozwiązań?
Dla większości z nas zakup mieszkania jest życiowym wydarzeniem, które już się więcej nie powtórzy. Nic więc dziwnego, że do tego typu decyzji podejmujemy bardzo poważnie. Jednym z podstawowych i pierwszych kroków jest wyznaczenie pewnego kierunku poszukiwań mieszkania – wybór rynku: wtórny lub pierwotny. Oba rozwiązania mają swoje niewątpliwe zalety.
Zalety zakupu mieszkania na rynku wtórnym
Kupując mieszkanie „z drugiej ręki” będziemy mogli zamieszkać w lokalizacjach, w których niejednokrotnie nie ma już dostępnych działek pod nowe inwestycje mieszkaniowe. Dotyczyć to może zwłaszcza osiedli zlokalizowanych w ścisłym centrum. Na zabudowanych i zamieszkanych osiedlach systematycznie rozwija się także osiedlowa infrastruktura oraz publiczna komunikacja. Nowe mieszkania w stanie deweloperskim najczęściej są zlokalizowane na obrzeżach miast, przez co komunikacja z centrum miasta niejednokrotnie jest utrudniona. Bardzo często na nowo budowanych osiedlach brakuje także typowej infrastruktury handlowo – usługowej. Niewątpliwą zaletą zakupu mieszkania używanego jest możliwość praktycznie natychmiastowego wprowadzenia – w przypadku zakupu mieszkania w stanie surowym, konieczne jest zarezerwowanie kilku tygodni, a czasem nawet kilku miesięcy na jego wykończenie. Wiele osób kupujących mieszkanie z rynku wtórnego zwraca uwagę, także na fakt, że łatwiej jest się targować z właścicielem mieszkania aniżeli z deweloperami, którzy niezmiernie rzadko godzą się na cenowe ustępstwa.
Zalety mieszkań deweloperskim
Mieszkania kupowane bezpośrednio od firmy deweloperskiej są udostępniane w różnym stanie – najczęściej jest to tzw. stan surowy – czyli mieszkanie wymaga wykończenia.
W stanie surowym mieszkanie na ogół jest wyposażone w:
- tynk
- posadzki
- instalacje (elektryczne, instalacje hydrauliczne, telefoniczne, internet)
- okna oraz drzwi zewnętrzne
Poniżej na filmie przykładowa inwestycja deweloperska (już zrealizowana) w miejscowości Siechnice pod Wrocławiem.
Podstawową zaletą mieszkania od dewelopera jest fakt, że jesteśmy pierwszym właścicielem mieszkania. Jako przyszli właściciele możemy uzgadniać modyfikacje w projekcie mieszkania jeszcze na etapie budowy. Dzięki temu mieszkanie możemy dopasować dokładnie do naszych indywidualnych preferencji, co w przypadku zakupu mieszkania z rynku wtórnego jest raczej niemożliwe – wymagałoby przeprowadzenia czasochłonnego i kosztownego remontu. Mieszkania deweloperskie są też od czasu do czasu dofinansowywane z państwowych pomocowych programów. Nowe inwestycje mieszkaniowe bardzo często są zlokalizowane na obrzeżach miast, co niesie ze sobą pewne utrudnienia w komunikacji z centrum miasta, ale z drugiej strony taka lokalizacja sprzyja odpoczynkowi od wielkomiejskiego zgiełku. Obecnie bardzo wiele osób świadomie przeprowadza się z centrum miast na ich obrzeża, właśnie ze względu na bliskość naturalnych terenów zielonych oraz ciszę. Mieszkanie na obrzeżach miasta jest bardzo wygodnym rozwiązaniem dla osób, które wielokrotnie wyjeżdżają po za miasto (np. przedstawiciele handlowi), zwłaszcza jeśli w pobliżu jest łatwy dostęp do trasy szybkiego ruchu.
Zakup mieszkania to na ogół czasochłonny i kosztowny proces. W tym okresie niewątpliwie lepiej jest się nastawić na wiele biurokratycznych niespodzianek – zwłaszcza jeśli kupując mieszkanie staramy się o uzyskanie kredytu hipotecznego.
Artykuł opracowany przy współpracy z firmą:
Format Deweloper Sp. z o. o.
ul. Gimnazjalna 1, 55-011 Siechnice
Ja osobiście jeśli chodzi o Wrocław zdecydowałem się na zakup mieszkania deweloperskiego na obrzeżach miasta. Centrum miasta mi do życia raczej nie służy – między innymi ze względu na smog w sezonie grzewczym. Siechnice też są ok 🙂 .