Zasady doboru grzejników w instalacji CO
28 września 2020Obmyślając remont starej instalacji co, lub zrobienie nowej, szukamy dla siebie, jak najlepszych rozwiązań. Pragniemy, by w pomieszczeniach ciepło było równomiernie rozprowadzone po całym mieszkaniu, a same grzejniki żeby były jak najwydajniejsze. Jak więc prawidłowo dobrać grzejniki do już istniejącej instalacji grzewczej?
Gdy chodzi o same możliwości grzewcze, to metal, z jakiego wykonany jest grzejnik, nie czyni w zasadzie różnicy. Jest tak ponieważ zarówno grzejniki aluminiowe członowe, jak i stalowe płytowe dobrze emitują energię cieplną. Nie oznacza to oczywiście, że wszystko jedno, które grzejniki kupimy i tak będzie wspaniale, niekoniecznie.
Aluminiowe grzejniki nie zawsze nadają się w instalacji miedzianej. Producenci grzejników dosyć często nie udzielają wtedy gwarancji na taki grzejnik, ponieważ połączenie aluminium i miedzi powoduje korozję elektrolityczną. Efekt jest taki, że aluminium się utlenia natomiast złącza gwintowane się rozszczelniają, natomiast miedziane rury pokrywają się nalotem.
Dobór grzejników zależy także od jakości docieplenia całego budynku.
Dopasowując grzejniki trzeba też brać pod rozwagę, instalacja jest zamknięta, czy otwarta. Do instalacji otwartej dostaje się tlen, który niszczy grzejniki stalowe. W takim wypadku, najlepiej będzie zainstalować grzejniki z aluminium, gdyż nadają się zarówno do zamkniętych, jak i otwartych instalacji.
Stalowe grzejniki, będą dobrym rozwiązaniem, w przypadku, gdy zależy nam na lepszym ich rozłożeniu w domu. Wśród stalowych grzejników jest bardzo duży zakres rozmiarów i modeli. Można też kupić krótszy, a zarazem grubszy, dzięki czemu zachowamy te same wydajności, co w sytuacji większego powierzchniowo grzejnika. Ma to spore znaczenie, kiedy pole na montaż grzejnika jest małe, ze względu na np. Wnękę.
Do najpopularniejszych marek grzejników dostępnych w Polsce należą:
- Buderus
- Purmo
- Kermi
- Diamond
Wybierając grzejniki z aluminium nie mamy możliwości zmiany grubości grzejnika. Aby utrzymać odpowiednie parametry grzewcze, musi on po prostu składać się z określonej ilości skręconych członów. Zaletą jest jednak lekkość aluminium. Bez problemu możemy je zdemontować i przetransportować w razie renowacji.
Wybierając grzejnik, najlepiej wziąć pod uwagę projekt całej naszej instalacji. Projekt wyznacza zapotrzebowanie domu na energię cieplną. Zazwyczaj projekt zaleca też rodzaj przewidywanych grzejników. Gdy natomiast nie mamy projektu, doradź się hydraulików, którzy robią tego typu systemy instalacyjne.
Osobną kategorią grzejników są grzejniki dekoracyjne.