Zdrowiej się odżywiać – jak?
31 stycznia 2019Obecnie co raz więcej mówi się o zdrowym trybie życia. Zastanawiasz się od czego zacząć? Zapraszamy do lektury naszego artykułu na temat wartości zdrowego odżywiania!
Jeśli lubisz oglądać liczne programy telewizyjne na temat zdrowej sylwetki czy zdrowej żywności, to niewątpliwie masz ochotę coś zmienić w swoich nawykach żywieniowych. To bardzo dobrze! Ale następuje kolejne pytanie – od czego zacząć? Być może dojdziesz do wniosku, że bardzo dobrym sposobem będzie udanie się do dietetyka, żeby na podstawie przeprowadzonych badań naszego organizmu mógł ułożyć dopasowaną do naszych potrzeb, indywidualną dietę. Trzymanie się takiej diety, na ogół przynosi dobre, pożądane rezultaty. Ale żeby odżywiać się zdrowiej, nie musimy koniecznie zmieniać nawyków żywieniowych – możemy także po prostu zwrócić uwagę na to, z jakiego źródła pochodzą spożywane przez nas produkty żywnościowe. Dlaczego ma to znaczenie?
Wartościowa żywność z pewnego źródła
Otóż okazuje się, że jeszcze wcale nie tak wiele osób zdaje sobie w pełni sprawę z tego jak mało wartościowe jest jedzenie, które oferowane jest w polskich sklepach. Te najtańsze produkty niestety bardzo często pochodzą z upraw, gdzie nie liczy się jakość żywieniowa uzyskanych plonów, ale przede wszystkim – ilość oraz wygląd. Dzieje się tak dlatego, że po prostu właściciele wielkich farm, gospodarstw chcą mieć jak najlepsze zyski ze swojej działalności. A my niestety na ogół kupujemy oczami.
Okazuje się jednak, że ta pełnowartościowa żywność, owoce i warzywa, które mają naprawdę pożądaną, prawidłową ilość wartości odżywczych wcale nie są takie ładne, nie przyciągają wcale tak naszego wzroku, jak piękne produkty gmo o podrasowanym wyglądzie. Niemniej koniec końców jemy po to, żeby dostarczać organizmowi wartości odżywczych, a nie dla samego wyglądu. Co ciekawe to właśnie te produkty, które charakteryzują się intensywniejszym zapachem i głębszym smakiem są zdrowsze i pełnowartościowe. Co zatem warto uwzględniać, by korzystać ze zdrowych produktów? Na koniec podajemy kilka praktycznych porad:
- kupuj żywność z upraw ekologicznych
- kupuj produkty od lokalnych sprzedawców (nie muszą być konserwowane w żaden sposób ze względu na długi transport)
- korzystaj ze źródeł, które polecają ci znajomi znający dane gospodarstwo z pierwszej ręki.