Podział kotłów grzewczych

Podział kotłów grzewczych

10 czerwca 2018 Off By Kolekcjoner
4
(1)

Każdy, kto planuje montaż instalacji centralnego ogrzewania w swoim wymarzonym domu powinien mieć chociaż podstawową wiedzę na temat różnych rodzajów kotłów centralnego ogrzewania.

Ogólnie rzecz biorąc kotły można podzielić na wiszące i stojące. Kotły stojące mogą być stalowe lub żeliwne. Piece wiszące są świetnym rozwiązaniem dla każdego, kto nie ma wydzielonego jako takiego miejsca na kotłownię – np. gazowy kocioł Buderus logamax plus GB022 można zamontować w kuchni, łazience – jest ładny i pracuje zaskakująco cicho! Kotły centralnego ogrzewania oprócz podziału ze względu na rodzaj paliwa można sklasyfikować wg zastosowanych w nich technologii.

Inne podziały kotłów grzewczych

Otóż mamy do dyspozycji kotły kondensacyjne. Są one droższe od tych standardowych, ale mają dużą sprawność energetyczną. Wykorzystuje się w nich zjawisko kondensacji pary wodnej ze spalin – w ten sposób odzyskuje się energię, która w kotłach tradycyjnych jest bezpowrotnie tracona.

Wśród kotłów wiszących istnieje jeszcze podział ze względu na budowę komory spalania. Wyróżnia się kotły z zamkniętą, lub otwartą komorą spalania. Te pierwsze zasysają powietrze doprowadzone do kotła z zewnątrz budynku, natomiast te drugie wykorzystują w spalaniu powietrze z pomieszczenia, w którym znajduje się dane urządzenie. Kotły z zamkniętą komorą spalania stosuje się w pomieszczeniach o małej powierzchni.

 

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 4 / 5. Ilość ocen: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?