Jak zrobić najlepszą kiszoną kapustę i ogórki?
21 lutego 2023Domowa kiszona kapusta i ogórki są przepysznym dodatkiem do wielu potraw. W Polsce wiele gospodyń w swoim menu regularnie uwzględnia spożywanie tych zdrowych warzyw. Co wyjątkowego mają w sobie kiszonki? Dlaczego są niezbędne w każdej diecie? Jak powinien wyglądać proces fermentacji?
Właściwości kiszonej kapusty
Kiszona kapusta jest doskonałym źródłem bakterii kwasu mlekowego (lub „lactobacillus”), dlatego dobrze się przechowuje w szczelnym pojemniku nawet przez kilka tygodni. Zawiera również zdrowe, roślinne witaminy, minerały, białka i karotenoidy, które czynią ją tak wspaniałym dodatkiem do każdej diety. W związku z tym, że robienie kapusty kiszonej i innych fermentowanych produktów w domu może wydawać się na początku trudne, to łatwiejszą opcją jest zaopatrywanie się w świeży, dobrej jakości produkty, które oferuje godny zaufania producent kapusty kiszonej i ogórków kiszonych.
Upewnij się, że twoje warzywa są świeże i zdrowe do spożycia
Jeśli jednak zdecydujemy się na samodzielne kiszenie, to konieczne jest pamiętanie, że do robienia kiszonej kapusty można używać tylko i wyłącznie świeżych, chrupiących warzyw. Większość ludzi specjalizuje się w kiszeniu kapusty i ogórków, ale można użyć także innych warzyw. Jeśli używasz na przykład ogórków, upewnij się, że są one zdatne do spożycia, ponieważ nie wytrzymają długo, gdy znajdą się w zalewie. Nie ma jednoznacznych zasad dotyczących tego, jak długo należy przechowywać warzywa po ich zebraniu. Doświadczenie pokazuje, że kapusta wytrzyma do 10 dni po przyniesieniu do domu. Po tym czasie zacznie się psuć, więc lepiej wykorzystać ją jak najszybciej to możliwe. Niektóre przepisy na zrobienie kapusty kiszonej zachęcają do posolenia warzyw przed włożeniem do pojemników, aby wyciągnąć z nich dodatkowy sok. Dzięki wcześniejszemu posoleniu wyciągnie się również probiotyki i naturalne enzymy, które pomagają kapuście pozostać dłużej świeżą i apetyczną.
Zawsze używaj kamionki lub specjalnego naczynia do fermentacji
Świeże warzywa najlepiej przechowują się w dużej kamionce, beczce lub naczyniu, w którym można zastosować obciążenie. Dzięki temu warzywa będą zanurzone w solance, co ułatwi im zachowanie świeżości. Jeśli nie planujesz kupować kapusty kiszonej tylko regularnie ją kisić, to być może warto zainwestować w zakup specjalnej kamionki. Na początek można zrobić własną kiszonkę używając dużego słoika, małego słoika do obciążenia i kilku kamieni. Słoik z kiszonkami, w zależności od temperatury panującej w pomieszczeniu, powinien stać przez kilka dni na zewnątrz, a następnie można umieść go w lodówce.
Zwróć uwagę na znaki, że twoja kapusta lub ogórki są gotowe
Jeśli chodzi o kiszoną kapustę lub jakąkolwiek sfermentowaną żywność, ważne jest, aby obserwować znaki, że jest już gotowa. Mogą być różnice między kapustą kiszoną i ogórkami, ale ogólnie rzecz biorąc, należy szukać zmiany koloru warzyw. Kiedy kiszonka jest gotowa, powinna mieć inny kolor oraz mieć silny, kwaśny zapach. Jeśli stwierdzisz, że kapusta kiszona lub ogórki nie są jeszcze całkiem gotowe, jest kilka opcji. Możesz spróbować utrzymać je w zalewie dłużej, dodając więcej soli. Możesz również po prostu poczekać trochę dłużej, aż się całkowicie ukiszą .
Kiszenie kapusty, ogórków lub innych warzyw to bardzo interesujący proces. Decydując się na zakup gotowych kiszonek warto jest sprawdzić producenta, czy aby na pewno stosuje tylko naturalne sposoby fermentacji. Dzięki temu mamy gwarancję spożywania pełnowartościowych kiszonek.