Żubr – gospodarz Puszczy Białowieskiej
30 maja 2018Adam Mickiewicz nazwał go „imperatorem puszczy”. Może ważyć prawie tonę, a w kłębie mierzyć dwa metry. Ludzie nie dostrzegali w nim piękna, dlatego dzisiaj żyje tylko parę tysięcy osobników. Chodzi oczywiście o żubra!
Już w XVI wieku zdano sobie sprawę z konieczności ochrony teg gatunku. Jak wyjaśnia dr. Zbigniew Krasiński Z Białowieskiego Parku Narodowego, Król Zygmunt II August zabronił polowania na żubry, „aby zachować je jako łowieckie trofeum dla panujących i ich świty”.
W XIX wieku Puszcza Białowieska przeszła pod władanie cara rosyjskiego i on polecił objąć żubry ochroną. Efekt był taki, że populacja żubrów powiększyła się do 1900. Niestety człowiek, często podejmuje decyzje nie patrząc na dobro zwierząt, dlatego w wyniku Pierwszej Wojny Światowej zadano ostateczny cios temu gatunkowi. Żubry były zabijane przez wycofujących się żołnieży niemieckich, rosyjskich partyzantów czy innych kłusowników.
Odrodzenie żubrów w Puszczy Białowieskiej
Po wojnie nastał czas odwilży dla żubrów. W roku 1923 zostało założone Międzynarodowe Towarzystwo Ochrony Żubra. Celem tego Towarzystwa było odnowienie gatunku z 12 osobników znajdujących się z ogrodach zoologicznych i prywatnych zwierzyńcach. Jesień 1929r. była przełomowym momentem dla gatunku żubrów – dwa żubry wróciły nareszcie do życia na wolności w specjalnie przygotowanym rezerwacie w Puszczy Białowieskiej. Dziecięć lat póżniej stado liczyło już 16 osobników.
Na początku obecnego wieku liczba populacji żubrów w Polsce liczyła 700 sztuk. Niestety, żubr dalej znajduje się na światowej Czerwonej Liście, stanowiącej spis roślin i zwierząt zagrożonych wyginięciem. Zagrożenie stanowią: inwazje owadów, choroby, braki pokarmu, wody pitnej, a także kłusownictwo. Dużym problemem są też wady genetyczne, spowodowane ograniczoną pulą genową.
Jeśli chcesz spotkać tego budzącego podziw i respekt „imperatora puszczy ” odwiedź Białowieżę. Będziesz mógł przy tym zastanowić się nad bezmyślnością ludzkich działań, które niemalże spowodowały wyginięcie żubrów.