Szkło w budownictwie jednorodzinnym

Szkło w budownictwie jednorodzinnym

28 czerwca 2021 0 By Kolekcjoner
5
(2)

Nie sposób wyobrazić sobie dzisiejsze budownictwo bez wykorzystywania tego znakomitego materiału którym jest szkło. Jak duże zastosowanie ma on w budowaniu domów?

Szkło jest znane nam już od stuleci. W naszych czasach dzięki stale rozwijającej się technologii produkcyjnej możliwe jest jeszcze lepsze korzystanie z tego szczególnego materiału. W mnóstwie uwzględnia się nie tylko klasyczne szkło, lecz także szkło laminowane, szkło hartowane oraz szkło artystyczne. Od kilku dekad dość często uwzględnianym materiałem stanowiącym substytut szkła jest poliwęglan, ale szkło w dalszym ciągu jest budulcem niezwykle chętnie stosowanym.

Rodzaje szkła
Zastanawiając się nad stosowaniem szkła w budowie domów jednorodzinnych rzecz jasna najpierw zapewne przyjdą nam na myśl okna. I faktycznie w zewnętrznych przegrodach tego rodzaju szkło uwzględnia się najczęściej. Dobrze byłoby jednak zrozumieć, że aktualnie sprzedawane okna ze szklanymi szybami są o wiele bardziej zaawansowane technologicznie niż jeszcze kilka dekad temu. Z czego to wynika? Otóż kwestia rozchodzi się właśnie między innymi o stosowane szkło. W naszych czasach stosuje się przeszklenia składające się z kilku sklejonych ze sobą cienkich tafli, dzięki czemu są one mniej wrażliwe na urazy mechaniczne. Ogromnym plusem klejonego szkła jest także lepsza izolacja termiczna. W dobie tak dużego zapotrzebowania na budynki pasywne okna o niskiej przepuszczalności cieplnej pełnią niezwykle istotną rolę. W kwestii własności izolacyjnych szkła dobrze jest też pamiętać o izolacji akustycznej. Nowoczesne klejone szkło skutecznie wygłusza pomieszczenie, dzięki czemu nawet mieszkając w sercu dużego miasta możemy napawać się spokojem i ciszą. Rzecz jasna budowa okien to nie jedyny sposób na wykorzystanie szkła w domach jednorodzinnych. Szkło w architekturze jest też chętnie wykorzystywane do montowania przeróżnych zadaszeń: zadaszenia werand i tarasów, daszki szklane nad schodami, zadaszenia balkonów, itp.


Potrzebujesz usług profesjonalnej firmy szklarskiej? Serdecznie zapraszamy do zainteresowania się atrakcyjną ofertą marki Binglass z Wrocławia.


 

Ze szkła produkuje się też nowocześnie prezentujące się drzwi, balustrady oraz ścianki działowe. Szkło odznacza się wspaniałą ,zdolnością, podnoszenia walorów estetycznych obiektu, w którego budowie jest uwzględniane.

Szkło w projektach wnętrz
Różnego rodzaju szkło towarzyszy projektantom nie tylko na etapie samej budowy budynku, ale też w trakcie wykańczania jego wnętrza. Często być może nie zwracamy na to uwagi, ale faktem jest, że korzystamy z różnego typu szkła niemal na każdym kroku. Jednym z częstych zastosowań szkła we wnętrzach są lustra. Oczywiście nie sposób wyobrazić sobie bez chociażby jednego lustra łazienki lub przedpokoju. Niemniej jak najbardziej wykorzystuje się je skutecznie w sypialniach, pokojach dziecięcych, a nawet kuchniach. A odnośnie kuchni – co raz bardziej popularne są szklane panele kuchenne, które stosuje się na ścianach zamiast tradycyjnych płytek. Hartowane szkło jest niewrażliwe na wyższe temperatury i łatwe w czyszczeniu dzięki czemu znakomicie odnajduje się w takiej roli.

 

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 5 / 5. Ilość ocen: 2

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?