Serwis kotłów – dlaczego warto dbać o swój piec CO

Serwis kotłów – dlaczego warto dbać o swój piec CO

6 listopada 2020 0 By Kolekcjoner
4.3
(15)

W bardzo wielu mieszkaniach dużych miast korzysta się z kotła gazowego jako urządzenia zasilającego instalację grzewczą. W tym artykule podpowiadamy jak można dbać o swój piec CO.

Kocioł grzewczy zasilany gazem jest to urządzenie, które z czasem się rozregulowuje i niszczy. Jak można zadbać o to, by piec centralnego ogrzewania funkcjonował bezawaryjnie przez wiele lat? Dlaczego warto to robić?

Ekonomia i ekologia

Niewiele osób zdaje sobie sprawę z faktu, że niezadbany kocioł grzewczy z czasem traci swoją sprawność energetyczną, a co za tym idzie – do wytworzenia tej samej ilości ciepła w mieszkaniu potrzeba co raz więcej paliwa. Bezpośrednio przekłada się to na wysokość rachunków za gaz. Wiele osób rezygnuje z dokonywania regularnych przeglądów kotła po prostu ze względów budżetowych. Niestety bardzo często zaoszczędzoną kwotę na braku przeglądu i konserwacji niejednokrotnie traci się podczas sezonu grzewczego. Z drugiej strony w przypadku wielu urządzeń, sprawnie przeprowadzona konserwacja kotła znacząco poprawia jego sprawność energetyczną. Regularna konserwacja przyczynia się także do ochrony środowiska. W jaki sposób? Prawidłowo przeprowadzona konserwacja urządzenia grzewczego obejmuje między innymi regulację mieszanki powietrza i gazu w komorze spalania. Przyczynia się to nie tylko do poprawy sprawności energetycznej kotła, ale także minimalizuje ilość toksycznych substancji w spalinach. Zwłaszcza w kotłach kondensacyjnych, regulacja zaworu gazowego w połączeniu z analizą chemiczną spalin znacząco niweluje zawartość tlenku węgla oraz azotu w spalinach.

Prawidłowo przeprowadzona konserwacja urządzenia grzewczego obejmuje między innymi regulację mieszanki powietrza i gazu w komorze spalania.

Zadbaj o bezawaryjną prace kotła CO

Czy zdarzyła Ci się kiedykolwiek awaria urządzenia grzewczego w środku sezonu grzewczego? Gdy na zewnątrz panuje silny mróz, przy braku ogrzewania nawet w mieszkaniu w bloku bardzo szybko robi się chłodno. Taka sytuacja może być trudna szczególnie w przypadku poważnie chorych mieszkańców lub noworodków, które wyjątkowo potrzebują stałej temperatury w mieszkaniu. Zadbanie o przegląd kotła przed sezonem grzewczym pozwala wychwycić ewentualne nieprawidłowości i dokonać wymiany niektórych części, dzięki czemu można uniknąć późniejszych problemów. Oczywiście ogromne znaczenie ma zatrudnienie odpowiedniego fachowca, który będzie potrafił dostrzec potencjalne awarie z pewnym wyprzedzeniem. Jakie symptomy ze strony urządzenia mogą wskazywać na wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia usterki? Poniżej podajemy niektóre z nich.

Objawy, na które powinien zwrócić uwagę serwisant kotłów grzewczych podczas przeglądu:

  • drobne przecieki
  • spadek ciśnienia w instalacji CO
  • podnoszenie się ciśnienia w instalacji
  • powolne nagrzewanie ciepłej wody użytkowej
  • podwyższona temperatura ciepłej wody użytkowej
  • głośna praca wentylatora
  • nieszczelność na ścieżce gazowej
  • mocne zanieczyszczenie komory spalania
  • powolny start urządzenia
  • poprzecierane, poluzowane lub nadpalone przewody elektryczne wewnątrz kotła.

To bardzo istotne, by zadbać o sprawne funkcjonowanie kotła gazowego w okresie zimowym. W czasie, gdy wszyscy ogrzewają swoje mieszkania, dostępność firm usuwających usterki znacząco spada, przez co okres, gdy musimy jakoś poradzić sobie bez ogrzewania się wydłuża.

Serwis kotłów – jak wybrać porządną firmę?

Oczywiście tego typu zalety przeprowadzania regularnej konserwacji mają miejsce tylko w przypadku zlecenia usług naprawdę profesjonalnej i kompetentnej firmie serwisowej. Niestety tak jak w każdej branży usługowej jakość wykonywanych usług bywa różna. Niestety zdarzają się nierzetelni serwisanci, którzy wielu czynności wskazanych do wykonania podczas przeglądu kotła po prostu nie wykonują. Jak zatem mądrze wybrać firmę do dokonania przeglądu, konserwacji lub naprawy kotła grzewczego? Jedną z najlepszych metod jest skorzystanie z usług fachowca, którego polecają nasi znajomi lub rodzina. Jest to podobna zasada jak w przypadku poszukiwania wielu innych usług. Inną metodą dotarcia do sprawdzonych, wykwalifikowanych serwisantów jest skorzystanie z listy kontaktów udostępnianej przez producenta posiadanego przez nas urządzenia. Jeśli dany fachowiec jest oficjalnie polecany przez producenta kotłów, oznacza to, że musiał przejść odpowiednie techniczne szkolenie. Firma serwisowa powinna mieć możliwość przedstawienia certyfikatów potwierdzających odbycie tego typu szkoleń. Wiele poważnych marek urządzeń grzewczych przykłada dużą wagę do jakości usług wykonywanych przez autoryzowane firmy serwisowe przeprowadzając od czasu do czasu kontrolę zadowolenia klientów.

Jak znaleźć listę autoryzowanych partnerów różnych marek? Poniżej podajemy namiary na tego typu wykazy różnych znanych marek.

Listy autoryzowanych serwisantów dla znanych marek kotłów gazowych:

1. Serwis Buderus

Listę autoryzowanych serwisantów oraz partnerów handlowych współpracujących z marką Buderus można znaleźć na oficjalnej stronie internetowej marki https://www.buderus.com/pl/pl/punkty-sprzeda%C5%BCy/dealersearch. W wyszukiwarkę należy wprowadzić nazwę swojego miasta lub miejscowości, a system wygeneruje nam listę polecanych kontaktów. Usługę serwisową można także zamówić poprzez specjalną linię telefoniczną 801 777 008. W lubelskim możemy polecić autoryzowany serwis Buderus firma In-serwis.

2. Serwis kotłów Viessmann

Ta znana niemiecka marka udostępnia informację o sieci autoryzowanych salonów firmowych oraz firm partnerskich na swojej oficjalnej witrynie pod adresem https://www.viessmann.com.pl/ss/ss.php. Aby wyszukać firmy w swojej okolicy wystarczy wpisać w pasek wyszukiwarki kod pocztowy.

3. Serwis kotłów Immergas

Producent kotłów Immergas udostępnia rozbudowaną sieć firm serwisowych. Do dyspozycji mamy trzy rodzaje autoryzacji: licencjonowany serwis Immergas, serwis Immergas oraz partner serwisowy Immergas. Na stronie https://znajdzserwis.immergas.pl/ wystarczy wpisać w pole wyszukiwarki kod pocztowy i miasto, aby znaleźć firmy serwisowe w swojej okolicy. Można podać także promień w jakim system ma wyszukać dostępne firmy. Poniżej przykładowe wyniki wyszukiwania dla lokalizacji Kraków, ul. Floriańska:

Serwis Immergas Kraków

4. Serwis kotłów Vaillant

Vaillant to sprawdzony i popularny w Polsce producent urządzeń z zakresu szeroko pojętej techniki grzewczej. W całym kraju funkcjonuje sieć ok. 200 autoryzowanych instalatorów oraz serwisantów. Serwis Vaillant (np. tutaj https://instalatorsanitarny.com.pl/) w swojej okolicy możemy szybko odnaleźć korzystając z wyszukiwarki na stronie https://www.vaillant.pl/klienci-indywidualni/kontakt/sprzedaz-i-serwis/autoryzowany-instalator-serwis/ . W samym Krakowie znajdziemy ponad 100 firm posiadających autoryzację do instalacji lub serwisu urządzeń grzewczych marki Vaillant.

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 4.3 / 5. Ilość ocen: 15

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?