Kocioł na pellet – dlaczego warto?

Kocioł na pellet – dlaczego warto?

27 sierpnia 2020 Off By Kolekcjoner
5
(1)

Jesień zbliża się wielkimi krokami, a wraz z nią kwestia ogrzewania domu, opału itd. Dlaczego warto pomyśleć o wymianie kotła na piec zasilany pelletem? W tym artykule opiszemy zalety tego typu ogrzewania.

W wielu domach nadal królują piece na węgiel. Emitują one ogromne ilości dwutlenku węgla, tlenku siarki, tlenku azotu i wielu innych szkodliwych substancji do atmosfery. Obecnie bardzo dużo mówi się o ochronie naszej planety i oczyszczaniu powietrza. W związku z tym powstała akcja wymiany starych pieców na nowe – ekologiczne w ramach projektu „Czyste powietrze”. Do takich ekologicznych rozwiązań możemy zaliczyć kocioł na drewno, kocioł gazowy oraz kocioł na pellet. Wiele gmin czy miast dopłaca do wymiany kotła, dlatego tym bardziej warto zainteresować się tematem. Możemy wydatnie przyczynić się do podniesienia jakości powietrza, którym oddychamy, a przy tym zmniejszyć koszty związane z ogrzewaniem. Oczywiście pojedyncze akty dobrej woli są dobrym początkiem, ale nie zdziałają wiele. Ale gdyby 80% ludzi wymieniła piec na ekologiczny poprawa warunków życia byłaby zdecydowanie zauważalna. Warto mieć więc swój wkład w poprawę jakości powietrza.

Pellet – zalety

Pellet to niesamowite biopaliwo. Powstaje praktycznie z odpadków. Jak to możliwe? Trociny, wióry, które w tartaku są elementem ubocznym procesu obróbki drewna, zbiera się i poddaje sprasowaniu pod wysoką temperaturą. W ten sposób powstaje pellet – bardzo kaloryczne drobne wałeczki. Jakie są zalety pelletu? Po pierwsze wilgotność tego biopaliwa waha się w granicach 5%, co przekłada się na jakość spalania. Po spaleniu pelletu powstaje popiół w granicach 0,03 – 0,04%. Jest to wręcz znikoma ilość. Warto wziąć tez pod uwagę, że popiół z pelletu może nam posłużyć jako nawóz w ogrodzie. A więc możemy wykorzystać pellet w 100%.

Po drugie pellet jest łatwy w przechowywaniu. Sprzedaje się go w workach po 15 – 20 kg, które można składować w kotłowni lub piwnicy. Pellet nie brudzi, jest bardzo czystym paliwem i w bardzo wygodny sposób można go dorzucać do podajnika w kotle. W przeciwieństwie do węgla pellet daje poczucie kontroli osobie nadzorującej ogrzewanie domu.

Źródło zdjęcia: https://dobrybrykiet.pl/warszawa/pellet

 

Kocioł na pellet

Oczywiście kocioł na pellet jest sporo droższy od standardowy kocioł, ale warto pomyśleć o korzyściach wynikających z zakupu takiego urządzenia.

Koniec z chłodnymi porankami w domu. Kocioł na pellet jest w pełni zautomatyzowany – sam reguluje spalanie, temperaturę itd. w zależności od temperatury na zewnątrz. Każdy kocioł zaopatrzony jest w podajnik, dzięki czemu wsypujemy pellet do podajnika, a potem możemy zapomnieć o kotłowni nawet na 4 dni. Jest to wielka zaleta w porównaniu z kotłem na węgiel. Tym, którzy nadal opalają węglem nie trzeba tłumaczyć, jak mało komfortowo czują się domownicy, kiedy to rano węgiel już się wypalił i trzeba wstawać do pracy w nieprzyjemnej, chłodnej atmosferze.

 

Źródło zdjęcia: https://lipnowskiopal.pl/pellet/

 

Jeśli więc należysz do osób, które cenią wygodę, komfort i czystość, to z pewnością spodoba Ci się opcja wymiany starego kotła na piec na pellet. Trzeba pamiętać, że koszt a wartość to często dwie różne rzeczy. Biorąc pod uwagę komfortowa obsługę kotła na pellet możemy dojść do wniosku, że jego cena nie jest duża.

Program „Czyste powietrze” nadal trwa. Warto dowiedzieć się w swojej miejscowości w jaki sposób i kiedy można skorzystać z tego programu. Kto wie, może jeszcze tej zimy będziesz mógł się cieszyć z wymiany kotła i zadbania o środowisko.

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?