Funkcjonalna instalacja grzewcza
29 maja 2018Projektując montaż jakiegoś sterowania do kotła grzewczego zazwyczaj marzymy o spokoju wynikającym z jego zastosowania. Oczywiście dzięki sterownikowi czasowemu, można bowiem niebywale precyzyjnie dobrać etapy ogrzewania do spersonalizowanych oczekiwań.
Wygoda w użytkowaniu sterownika
Niemniej można także przypomnieć, że programator czasowy umożliwia nam wyłączenie pieca, w takich porach, w których nie oczekujemy większej temperatury w domu. Jakie godziny warto uwzględnić? Mogłaby to być oczywiście noc: śmiało możesz nastawić temperaturę w domu na 20, nawet 18 stopni. Nie musimy się obawiać, że , budząc się będzie dość zimno w domu sterownik można bowiem zaprogramować, by włączał grzanie załóżmy godzinkę przed naszą pobudką. Kolejną porą, kiedy można obniżyć ciepłotę w pokoju będzie czas, gdy wychodzimy do firmy. I znów, podobnie jak z porankiem program możemy ustawić tak, by zwiększył temp. w domu do określonego progu jeszcze zanim przyjdziemy do mieszkanka.
Urządzenie grzewcze nie pracuje, w godzinach, gdy jest to zbytkowe, a my nawet zmiany nie widzimy. Dodatkowo warto tylko uzupełnić, że z częstym, intensywnym redukowaniem ciepła w domu musimy się strzec. Kiedy budynek mocno się schłodzi, koszt jego kolejnego ogrzania może przerosnąć wpływy wynikające z czasowego zredukowania temperatury. Znowu sprawdza się teza, żeby uciekać od skrajności.
A może ogrzewanie kominkiem?
Sporo projektów wnętrzarskich, przewiduje zamontowanie w mieszkaniu ogrzewania kominkowego. Czasami okazuje się, że działa jako podstawowe źródło ogrzewania w mieszkaniu. Gdy decydujemy się na to, żeby taki piec grzał cały budynek, powinniśmy koniecznie połączyć go z instalacją dgp. Niezbędna jest do tego dobra cyrkulacja tlenu. Tlen do kominka doprowadzane jest kratką na dole. Potem jest podgrzewane i unosi się do okapu. Stamtąd poprzez otwór w górze rozprowadzane jest odpowiednimi kanałami do różnych pomieszczeń. Ujścia z kanałów montuje się na ogół przy stropie, ale czasem też w ścianach lub podłodze. Na wylocie montuje się anemostaty. Aby system rur był dobrze zamaskowany najlepiej wiedzieć o nim na etapie budowy.
Żeby podgrzane powietrze z kominka rozchodziło się szybciej po wszystkich pomieszczeniach w mieszkaniu, również tych mieszczących się dalej od wkładu, warto ewentualnie zainstalować wentylator, czyli specjalny gadżet, przystosowany do rozprowadzania gorącego powietrza. Jeżeli dom jest mniejszy i długość kanałów nie przekracza kilku metrów, to wystarcza grawitacyjny przesył podgrzanego powietrza.