Terapia słuchowa – co to jest?
30 maja 2018Każdy rodzic jest ogromnie zainteresowany prawidłowym rozwojem swoich dzieci. Obecnie niestety często występują patologie rozwoju u młodzieży. Należą do nich np. ADHD i zespół Aspergera. Rodzice, u których pociech zdiagnozowano tego typu nieprawidłowości zazwyczaj są zrozpaczeni. Na szczęście rozmaite metody logopedyczne mające na celu pomagać w rozwoju nieustannie się rozwijają, dzięki co raz to kolejnym obserwacjom. Jedną z popularnych ostatnio metodą logopedyczną jest terapia Tomatisa. Taka terapia jest dobrą metodą na pomoc ludziom cierpiącym na nieprawidłowości uwagi słuchowej. Terapia Tomatisa jest tak popularna, ponieważ faktycznie przynosi realne rezultaty. Dzieci potrafią się skuteczniej koncentrować oraz zapamiętywać słyszane informacje.
Terapia słuchowa – dlaczego skuteczna
Po czym możemy rozpoznać, że dziecko ma problemy z rozwojem uwagi słuchowej? Otóż mogą pojawiać się trudności w interakcjach z innymi. Dziecko jest nadpobudliwe, niegrzeczne, albo całkiem wyizolowane. Rzecz jasna terapia A. Tomatisa będzie jedynie uzupełnieniem pełnej terapii logopedycznej. Znajduje ona zastosowanie w różnych zaburzeniach jak autyzm, zespół Aspergera czy CZS. Wynalazcą w/w metody jest Alfred Tomatis, francuski neurolog. Na temat odkrytej przez siebie terapii opublikował wiele profesjonalnych publikacji. Dzięki opracowanemu przez niego sprzęcie możliwe jest uczenie ucha, tak, aby nauczyło się prawidłowo funkcjonować. Gimnastyka takiego typu pobudzają system nerwowy oraz te sekcje, które odpowiadają za procesy myśleniowe.
Metoda Słuchowa nie tylko dla dzieci
Terapia Tomatisa może ułatwić rozwój nie tylko małolatom, lecz także osobom dorosłym. Jeżeli widzisz któreś z symptomów, zapewne ta metoda ci pomoże: nadwrażliwość na dźwięki, kłopoty z czytaniem, mało pewności siebie, drażliwość, stres lub słaba pamięć. Jest to jedna z licznym gałęzi ogólnie definiowanej logopedii. Logopedia to część nauki zajmująca się identyfikowaniem a także kuracją wad artykulacji lub wyćwiczenia mowy w wypadku utraty tej zdolności. W nauce tej wyróżnia się przeróżne specjalizacje, między innymi: wychowawcza, specjalna lub stosowana.