Rekuperacja – oszczędne ogrzewanie Kraków
24 sierpnia 2022
Zastanawiasz się nad metodami oszczędzania na ogrzewaniu w swoim domu? Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu, w którym omawiamy zalety korzystania z systemów rekuperacji.
W Polsce do ogrzewania domów jednorodzinnych wykorzystuje się przede wszystkim paliwa kopalne takie jak węgiel oraz gaz ziemny. Na terenach wiejskich stosuje się również różne rodzaje drewna. W dobie nieustannie rosnących cen paliw coraz więcej osób przykłada ogromną wagę do szukania możliwości redukowania ilości spalanego paliwa w sezonie grzewczym. Rekuperacja jest to system, który w naszym kraju zyskuje na popularności. Rosnące zainteresowanie rekuperatorami wynika z ich stosunkowo niewielkich kosztów instalacji w porównaniu do generowanych oszczędności. Temat dotyczy także jak najbardziej mieszkańców Krakowa. Według danych podanych przez GUS rokrocznie w samym Krakowie buduje się ok. 700 kolejnych domów jednorodzinnych.
Rekuperacja – jak działa?
System rekuperacji jest to wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Dla projektantów budynków energooszczędnych oraz pasywnych wentylacja jest jednym z tych systemów, które generują najwięcej strat energii. W okresie panujących mrozów, ogrzane powietrze z wnętrza mieszkania jest nieustannie usuwane z budynku – w ten sposób energia wykorzystana do jego podgrzania bezpowrotnie przepada. Stosowany w systemach rekuperacji wymiennik ciepła sprawia, że energia cieplna uwięziona w usuwanym powietrzu jest wykorzystywana do podgrzania świeżego strumienia powietrza pobieranego z zewnątrz budynku. Dzięki temu do mieszkania trafia powietrze świeże, czyste i podgrzane. System grzewczy ma sporo mniej pracy do wykonania. Praktyka pokazuje, że odpowiednio zaprojektowany sprawnie funkcjonujący system rekuperacji pozwala na generowanie nawet kilkudziesięciu procent oszczędności na ogrzewaniu. W skali kilku lat system rekuperacji niemal w każdym przypadku się zwraca w finansach. Szczególnie w obecnych czasach, gdy nikt do końca nie jest w stanie przewidzieć, jak będą wyglądać kolejne dostawy węgla lub gazu ziemnego wszelkie możliwości uniezależniania się od tych paliw są niemal na wagę złota. Mechaniczna wentylacja zapewnia świeże powietrze we wszystkich pomieszczeniach w domu. Dzięki temu nie ma potrzeby wietrzenia mieszkania poprzez otwierania drzwi i okien, co w sezonie grzewczym generuje olbrzymie straty energii. Dzięki temu w mieszkaniu wolniej gromadzi się też kurz, co sprawia, że rzadziej można sprzątać. System rekuperacji sprawdza się doskonale szczególnie, gdy dom jest usytuowany tuż przy ruchliwej ulicy – nie ma potrzeby otwierać okien w celu wietrzenia mieszkania, nie musimy się zatem narażać na dochodzące z okolicy hałasy.
Wiele osób korzystających w domu z rekuperacji bardzo sobie chwali jej wpływ na zdrowie domowników. Rekuperator nie tylko tłoczy świeże powietrze, ale jednocześnie je skutecznie oczyszcza, filtruje. Na bieżąco są usuwane najróżniejsze drobnoustroje, roztocza, pyłki oraz inne alergeny. Rekuperacja https://rekuperatory-ask.pl zatem znacząco poprawia komfort domowników, szczególnie gdy cierpią oni na jakieś przewlekłe choroby układu oddechowego lub alergie. Rekuperacja znakomicie sprawdza się także w okolicach, w których rokrocznie pojawia się zjawisko wielkomiejskiego smogu. Użytkując rekuperację szybko można zauważyć jej efektywność chociażby podczas wymiany filtrów, które w sezonie grzewczym mogą okazać się aż czarne od ogromnej ilości zanieczyszczeń – to są wszystko pyły i pyłki, które nie usunięte, trafiałyby do płuc domowników. Prawidłowo funkcjonująca rekuperacja sprawia, że we wszystkich pomieszczeniach w domu nieustannie dostarczane jest świeże powietrze, dzięki czemu jest ono prawidłowo dotlenione. Regulowana jest także wilgotność powietrza dzięki czemu w optymalnym stanie są utrzymywane śluzówki.
Firma Rekuperatory Ask oferuje montaż rekuperacji nie tylko w Krakowie:
Jak dowiadujemy się ze strony Taniereku.pl oczywiście inwestując w system rekuperacji trzeba się również liczyć z nieco wyższymi rachunkami za energię elektryczną. Wszystkie urządzenia wchodzące w skład systemu muszą być przecież zasilane. Poniżej przedstawiamy listę ukazującą od czego zależą koszty eksploatacji systemu rekuperacji.
Rekuperacja – od czego zależą koszty:
- powierzchnia wentylowanych pomieszczeń,
- stopień energooszczędności zastosowanych urządzeń,
- czas pracy systemu (rekuperacja nie musi pracować non stop),
- stopień zanieczyszczenia powietrza w okolicy (im mniejszy tym, rzadziej można wymieniać filtry).
W Krakowie niestety problem smogu należy do najpoważniejszych w Polsce. Dlatego w naszym rejonie wymiana filtrów zazwyczaj odbywa się częściej niż to jest zazwyczaj (szczególnie w okresie sezonu grzewczego).
Rekuperacja, a odnawialne źródła energii
Te wszystkie powyższe czynniki znacząco poprawiają komfort codziennego życia domowników oraz pozytywnie wpływają na domowe finanse. W ostatnich latach nieustannie rośnie zainteresowanie wykorzystywaniem w ogrzewaniu domów odnawialnych źródeł energii. Rynek pomp ciepła przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. Rosnące ceny gazu, węgla oraz ropy sprawiają, że inwestycja w tego typu rozwiązania stała się bardzo opłacalna – szczególnie w przypadku budynków firmowych (aktualnie firmy w przeciwieństwie do odbiorców indywidualnych muszą płacić słono za gaz). Pompy ciepła są to urządzenia, które mogą transportować energię cieplną z otaczającej budynek przyrody: z wody, z gruntu lub powietrza. Ze względu na łatwość montażu oraz stosunkowo niewielki koszt, w naszym kraju najchętniej wykorzystuje się powietrzne pompy ciepła.
Rynek systemów rekuperacji przeżywa obecnie prawdziwy rozkwit. Nic dziwnego, instalacje rekuperacji pozwalają na generowanie sporych oszczędności oraz przyczyniają się do dbania o zdrowie domowników. Jeśli zastanawiasz się nad inwestycją w rekuperator, warto zorientować się w aktualnie dostępnych finansowych dotacjach. Doświadczeni sprzedawcy systemów rekuperacji zazwyczaj będą dysponowali wiedzą na temat tego typu świadczeń dostępnych w Twojej okolicy.