Rodzaje węgla – jak dobrze wybrać węgiel?
14 października 2020W Polsce bardzo wiele osób ogrzewa mieszkanie wykorzystując różne rodzaje węgla. Na co zwracać uwagę przy zakupie węgla, by kupić na prawdę dobry towar?
Sezon grzewczy w zasadzie już się rozpoczyna. Październik to już ostatni przysłowiowy gwizdek na zakupy zapasów węgla na zimę. Oczywiście najlepszą opcją jest zakup opału jeszcze w okresie letnim, gdy jego ceny są nieco niższe niż w sezonie grzewczym. Są różne rodzaje węgla. Jaki wybrać, by efektywnie ogrzewać mieszkanie lub dom?
W Polsce wydobywa się średnio ponad 60 ton węgla rocznie (dane podane przez GUS). Najchętniej stosowanym jako paliwo jest węgiel kamienny. Węgiel tego typu wydobywany w naszym kraju z roku na rok jest niestety niższej jakości ze względu na systematycznie wyczerpujące się jego złoża. W ciągu ostatnich 30 lat wydobycie węgla kamiennego w Polsce zmalało o ponad 50%. Zastanawiasz się jaki węgiel wybrać? Warto zwrócić uwagę na rodzaje węgla według Polskiej Normy.
Rodzaje węgla – klasyfikacja w oparciu o normy krajowe
Węgiel kamienny charakteryzuje się różnymi parametrami, należą do nich przede wszystkim:
- spiekalność
- dylatacja
- ciepło spalania
- zawartość części lotnych
Ze względu na te cechy wyszczególnia się między innymi poniższe rodzaje węgla kamiennego:
- węgiel płomienny
- węgiel gazowo płomienny
- węgiel gazowy
- węgiel gazowo koksowy
- węgiel meta-koksowy
- węgiel chudy
przy czym do zastosowań w paleniskach domowych nadają się dwa pierwsze rodzaje węgla, węgiel płomienny oraz gazowo płomienny. Do spalania pozostałych typów węgla wymagane są specjalnie przystosowane do tego urządzenia grzewcze. Ponieważ węgiel należy do nieodnawialnych źródeł energii stopniowo jego zużycie w Europie spada.
Rodzaje węgla – ze względu na wielkość
Kupując węgiel warto mieć świadomość faktu, że ze względu na wymiary rozróżnia się różne jego sortymenty:
- węgiel gruby
- węgiel kostka
- węgiel orzech
- węgiel groszek
- węgiel grys
- miał węglowy
- pył
- muł.
W gospodarstwach domowych można spalać węgiel różnych rozmiarów, możliwości spalania zależą od rodzaju kotła grzewczego z jakiego korzystamy. Odwiedzając skład opału mamy prawo spytać sprzedawcę o rodzaj oferowanego węgla, a przede wszystkim o przypisane do niego certyfikaty wskazujące na źródło jego pochodzenia. W polskich składach węgla możemy nabyć zarówno dobrej jakości węgiel polski jak i gorszej jakości węgiel importowany. Przy zakupie węgla warto zwracać uwagę na czynniki, które możemy wychwycić nawet gołym okiem – czy pomimo przechowywania w suchym pomieszczeniu węgiel jest widocznie mokry (woda waży i się nie spala)? Czy węgiel zawiera dużo kamienia?
Oprócz aspektów wizualnych, które warto wziąć pod uwagę zawsze warto zapytać o poniższe parametry węgla:
- zawartość popiołu procentowo
- zawartość części lotnych
- kaloryczność (czyli ile węgiel wygeneruje ciepła podczas spalania)
- zawartość wilgoci.
Najlepszej klasy węgiel kamienny charakteryzuje się kalorycznością na poziomie 26 do 28 MJ/kg. Węgiel powinno się dobierać także według specyfikacji dostarczanej przez producenta kotła centralnego ogrzewania, w którym będziemy spalać zakupiony węgiel. W takiej instrukcji powinniśmy znaleźć wyraźnie sprecyzowane informacje na temat rodzaju węgla, którego spalanie w kotle będzie najefektywniejsze.
Rodzaj węgla – ze względu na kraj pochodzenia
W większości składów węgla możemy nabyć zarówno węgiel wydobywany w Polsce jak i węgiel sprowadzany z zagranicy. Największym źródłem importowanego węgla jest obecnie Rosja. Sprowadza się także węgiel z Australii, Stanów Zjednoczonych, Kolumbii, Kazachstanu, Czech, RPA a nawet Indonezji. Importuje się rodzaje węgla właśnie na potrzeby gospodarstw domowych. W Polsce wydobywa się węgiel, który w większości nie nadaje się do spalania w typowych, domowych kotłach centralnego ogrzewania.
Artykuł opracowany przy współpracy z firmą
Skład Opału
ul. Górna 28B
87-600 Lipno
bigstalbiuro@wp.pl