Dlaczego meble kuchenne na wymiar?
20 stycznia 2020Planujesz wykończyć wnętrze swojej wymarzonej kuchni? Podpowiadamy jak zrobić to mądrze i praktycznie. Zapraszamy do lektury artykułu!
Urządzanie kuchni to dla wielu z nas fascynujące zajęcie. Niemniej jest ono związane z podjęciem mnóstwa najróżniejszych decyzji, to od nich będą zależeć między innymi koszty wykonania kuchni, trwałość oraz funkcjonalność. Oczywiście nie bez znaczenia jest także odpowiedni efekt wizualny :). Jak wybrać dobrze?
Optymalne blaty i szafki.
Bezpośredni wpływ na funkcjonalność oraz na ceny mebli kuchennych ma po prostu wielkość zabudowy kuchennej. To oczywiste, że im więcej sprytnych miejsc do przechowywania w kuchni tym praktyczniej, bo można swobodnie rozmieścić wszelkie przybory kuchenne oraz gromadzić rozmaite zapasy. W ostatnich latach bardzo modnym rozwiązaniem w kuchni jest zabudowa aż do sufitu, dzięki czemu zyskuje się dodatkową przestrzeń szafek przy jednoczesnym wytworzeniu minimalistycznego stylu. Oczywiście ogromny wpływ na funkcjonalność, praktyczność kuchni ma także ilość blatów tworzących przestrzeń roboczą. Tutaj przed podjęciem decyzji warto zastanowić się jak w praktyce będzie wyglądać życie w kuchni. Czy posiłki będzie przygotowywać jedna osoba, czy może dwie lub więcej? Czy kuchnia będzie jednocześnie miejscem, w którym będzie się sporo czasu spędzać w towarzystwie? Jeśli tak, to warto by zadbać o odpowiednią przestrzeń do komunikacji – czyli uważać z ilością elementów zabudowy.
Jedną z decyzji, które będziemy musieli podjąć będzie także wysokość szafek kuchennych – czyli na jakiej wysokości będzie osadzony blat. Ma to ogromny wpływ na komfort korzystania z kuchni – możemy bowiem sprawić, że zmywając naczynia w zlewozmywaku lub korzystając z blatu kuchennego nie będzie trzeba się wychylać, a ręce będą na idealnej dla nas wysokości.
Jaki dekor mebli kuchennych?
Jakość dekoru także ma wpływ na cenę mebli. Najdroższą opcją są oczywiście meble wykonane z drewna. Tańszą i najczęściej oczywiście wybieraną opcją są meble z płyt. Więcej zapłacimy także za fronty lakierowane na wysoki połysk, mniej natomiast za te pokryte po prostu laminatem. Ceny laminatów też są naprawdę różne. Najbardziej trwałą, ale jednocześnie najdroższą opcją jest wykonanie mebli w całości włącznie z blatami z drewna drzew liściastych (dąb, buk). Popularne są także blaty wykonane z kamienia, granitu lub konglomeratu.
Zastanawiając się nad kolorystyką i dekorem mebli kuchennych oczywiście bierzemy pod uwagę to, jaką aranżację pragniemy osiągnąć. Warto jednak kierować się także praktycznością. Otóż np. białe meble lakierowane na wysoki połysk – owszem wyglądają niezwykle elegancka, ale musimy mieć świadomość, że na takich frontach bardzo widać wszelkie zabrudzenia i odciski palców. Posiadanie takich mebli będzie związane z ciągłym wycieraniem powierzchni :). Dla osób nieprzyzwyczajonych do ciągłego sprzątania po sobie może to być naprawdę uciążliwe… Podobnie rzecz się ma także z bardzo ciemnymi kolorami, a zwłaszcza z kolorem czarnym. Czarny marmurowy czy kamienny blat owszem wygląda pięknie – ale widać na nim niestety każdy odcisk palca. Jeśli jeszcze planujemy w kuchni okno, to musimy się liczyć z tym, że promienie słoneczne będą eksponować naprawdę każdy pyłek czy odcisk na blacie. Poniżej przykładowe realizacje kuchni od firmy DynarekMeble.
Dlaczego meble kuchenne na wymiar
Kuchni nie urządza się co rok. Na ogół planując meble do kuchni mamy nadzieję, że będziemy z nich korzystać przez kolejne przynajmniej kilkanaście lat. Owszem meble systemowe uniwersalne są bardzo ekonomiczną opcją i jak najbardziej ma to sens, jeśli kuchnia ma typowe wymiary lub jest na tyle duża, że bez problemu meble systemowe zdadzą egzamin. Z drugiej strony jeśli mamy niewielką kuchnię, albo jest ona nietypowych kształtów to najlepsze będą meble wykonane na wymiar. Dzięki temu można optymalnie wykorzystać przestrzeń, a to ma ogromne znaczenie zwłaszcza w przypadku tak modnych ostatnio niewielkich mieszkań.
Oczywiście ogromną zaletą mebli na wymiar jest właśnie ta możliwość idealnego ich dopasowania do naszych indywidualnych potrzeb – czyli np. wysokość blatów, głębokość szafek, itp.