Jak położyć tapetę ścienną
14 listopada 2019Planujesz podczas remontu swojego mieszkania uwzględnić zastosowanie dekoracyjnych? Być może jeśli spytasz fachowców tapeciarzy o ceny ich usług, to doznasz niezłego zaskoczenia. Koszty usług remontowo – budowlanych są dość wysokie – zwłaszcza w dużych miastach. Przeczytaj ten artykuł i oceń czy nie mógłbyś samodzielnie położyć tapetę w swoim mieszkaniu.
Jeśli masz cokolwiek wspólnego z pracami remontowymi czy budowlanymi, to położenie tapety dekoracyjnej wcale nie musi być dla ciebie wielkim wyzwaniem. Podstawową sprawą, którą warto uwzględnić może być zastosowanie tapety ściennej odpowiedniego rodzaju. Otóż najlepiej jest wybrać taki gatunek tapety, którą łatwo się nanosi na powierzchnię ścian. Z doświadczenia wiem, że bardzo wygodnie kładzie się tapety winylowe na podkładzie flizelinowym. Tego typu tapety nie nasiąkają tak klejem, dzięki czemu nie ulegają zniekształceniom podczas nakładania. Są też stosunkowo elastyczne, dzięki czemu łatwiej jest uniknąć podczas nakładania tapety mikro rowków między paskami, które mogą zepsuć cały efekt.
Przygotuj miejsce pracy
Przede wszystkim warto zadbać o dobrą i funkcjonalną przestrzeń roboczą – ponieważ nie jesteś zawodowym tapeciarzem, to zapewne nie posiadasz w domu profesjonalnego stołu do tapet :). Najlepiej więc docinać tapety na podłodze – oczywiście stosując odpowiednią podkładkę, żeby nie pokroić sobie podłogi :/ . Ogromnie ważne jest zatem, by dookoła było czysto, by na podłodze nie było zabrudzeń, kurzu czy wszelkich drobinek, które mogłyby albo zabrudzić albo nawet uszkodzić powierzchnię tapety.
Od czego zacząć kładzenie tapety
Dobry plan całego procesu kładzenia tapety to podstawa sukcesu. Pierwszą rzeczą jaką trzeba zrobić, to sprawdzić ile pasków będziesz potrzebował na ścianę, odmierzyć je na ścianie i sprawdzić czy przypadkiem ostatni pasek nie wychodzi zbyt wąski – jeśli okazałoby się, że wąziutki pasek tapety położylibyśmy na ścianie w jakimś bardzo widocznym miejscu, mogłoby to znacząco osłabić ostateczny efekt wizualny. Żeby tapeta robiła efekt Wow musi być położona z dbałością o takie szczegóły. Jeśli faktycznie ostatni pasek wychodzi bardzo cienki, można obliczyć ile ująć z szerokości pierwszego paska, by paski pierwszy i ostatni były w miarę równe i na tyle szerokie, żeby nie przykuwały uwagi. Po wyliczeniu ich szerokości należy na ścianie, ołówkiem zaznaczyć pionowymi liniami dokładnie krawędzie kolejnych pasów tapety. Ścianę należy też oczyścić z kurzu, tłuszczy. Jeśli to jest tynk lub gips, to koniecznie trzeba użyć też gruntu, który sprawi, że klej lepiej zwiąże tapetę ze ścianą.
Kładzenie tapety rozpoczynać jest najlepiej od drugiego paska. Czyli najpierw kładziemy pasy bez cięcia ich w pionie. Docinanie tapet w rogach pozostawiamy na sam koniec. Mierzymy wysokość, jaką powinny mieć pasy tapet dodając sobie oczywiście trochę marginesu, nanosimy klej na tapetę a następnie przyklejamy ją do ściany idealnie w pionie tak jak nam wskazują linie, pęcherzyki powietrza najlepiej jest usuwać specjalnie do tego przeznaczoną wykonaną z miękkiego tworzywa sztucznego packą. Na koniec docinamy tapetę u góry w rogu przy suficie – chociaż niektórzy są zdania, że najłatwiej jest odciąć u góry wszystkie pasy naraz – wtedy może być łatwiej uciąć je równo.
Kładąc po kolei tapety musimy oczywiście zwracać uwagę, by uniknąć powstawania rowków pomiędzy pasami. Im cieńsza tapeta, tym trudniej jest tego uniknąć. Tapeta winylowa jest dość elastyczna, dlatego nawet po położeniu możemy delikatnie czystą dłonią naciągać brzegi pasków by w ten sposób niwelować mikro rowki. Z tego względu warto więc wybrać naprawdę dobry klej do tapety – taki, który nie wyschnie zbyt szybko, dając nam czas na zadbanie o te niezwykle istotne drobiazgi. Na koniec pozostają nam paski pierwszy i ostatni. Będą one musiały być obcięte równo w pionie – i tutaj uwaga! Ponieważ róg ściany nie zawsze jest idealnie równy, doświadczony tapeciarz docina tapetę w pionie dopiero po naklejeniu jej na ścianę! Docięcie tapet w pionie to ostatnia wykonywana czynność.
Czy samodzielne położenie tapety ściennej jest trudne? I tak i nie. Dużo zależy od tego jaką tapetę wybierzemy i na ile jesteśmy sprawni manualnie. Układanie tapet wymaga precyzji, ostrych noży do tapet i cierpliwości. Czy warto? Cóż, wszystko zależy od tego jakim dysponujemy budżetem na remont i czy jesteśmy gotowi na przygodę z samodzielnym układaniem tapet ściennych!
A na koniec galeria wybranych tapet ściennych: