Dywan dziecięcy – czym się kierować w jego wyborze?

24 sierpnia 2018 Off By Kolekcjoner
0
(0)

Jeśli planujesz wystrój wnętrza pokoju swojego dziecka, wcześniej czy później zapewne będziesz się zastanawiać nad kwestią wyboru odpowiedniego dywanu. Jakie czynniki warto uwzglednić przy dokonywaniu zakupu, by dywan był nie tylko ładny, ale i praktyczny oraz funkcjonalny?

Bierz pod uwagę wiek dziecka

Dlaczego wiek dziecka może mieć wpływ na wybór dywanu? Otóż dziecko w pierwszych latach swego życia, zapewne będzie bawić się głównie na podłodze. Nie trudno się więc domyśleć, że taki dywan będzie dużo intensywniej eksploatowany niż to się dzieje w pokoju młodzieżowym. Małe dziecko może mieć tendencje także do brania do buzi małych przedmiotów. Na pewno warto z tego względu poważnie się zastanowić, czy aby kupowanie dywanu shaggy z długim włosem jest dobrym pomysłem. W takim puszystym runie, łatwo mogą się zawieruszyć jakieś drobne elementy zabawek, którymi dziecko mogłoby się zakrztusić. Puszysty dywan shaggy może genialnie prezentować się wizualnie, ale do pokoju kilkuletniego dziecka może okazać się mało praktyczny, a nawet być może niebezpieczny.

 

A co z alergią?

W dobie co raz częstszych zachorowań na rozmaite alergie warto brać pod uwagę fakt, że dywan lub wykładzina to potencjalne miejsce gromadzenia się nie tylko roztoczy, ale i rozmaitych pyłków oraz sierści zwierząt. Nawet jeśli dziecko w chwili zakupu nie zdradza objawów alergicznych, to warto pamiętać, że w każdej chwili może się uczulić. Im większa wysokość runa, tym trudniejsze będzie dokładne wyczyszczenie dywanu.

Biorąc pod uwagę czynniki alergiczne w wyborze dywanu, pamiętajmy, że niewskazany może się okazać także zakup dywanu wykonanego z naturalnych materiałów. Problemowa mogłaby się okazać zwłaszcza wełna. Jak można przeczytać w katalogach producentów dywanów wełnianych, dywany wykonane z wełny przez pierwsze kilka miesięcy od zakupu mogą dość intensywnie pylić. Nie trudno się domyśleć, że może mieć to negatywny wpływ na samopoczucie alergika.

Dywan w pokoju nastolatka

Zapewne inaczej rodzice będą podchodzić do wyboru dywanu do pokoju niemowlaka lub kilkuletniego dziecka niż do pokoju nastolatka. Nastolatki zazwyczaj mają już bardzo sprecyzowane swoje upodobania. Chętniej wyrażają już swoją opinię, mają też już potrzebę zachowywania swojej odrębności. Na pewno warto kierować się przy wyborze wszelkich dodatków w pokoju młodzieżowym opinią nastolatka. Cóż stoi na przeszkodzie, aby to jemu pozostawić kwestię wyboru dywanu? Uczymy nasze nastoletnie dziecko podejmować racjonalne decyzje, możemy przy tym przyjrzeć się w jaki sposób je podejmuje, a to z kolei pomoże nam we wprowadzaniu go w dorosłe życie.

Jak więc widać, nawet tak prosta sprawa jak wybór dywanu do pokoju dziecka może wymagać wszechstronnego myślenia. Może nawet stanowić pewien element całego procesu wychowawczego!

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 0 / 5. Ilość ocen: 0

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?