Kościół Mariacki w Krakowie – historia

Kościół Mariacki w Krakowie – historia

29 marca 2023 0 By Kolekcjoner
4.1
(23)

Kościół Mariacki, znany również jako Kościół Najświętszej Marii Panny, to jeden z najważniejszych zabytków Krakowa. Znajduje się na Rynku Głównym i jest jednym z najlepiej rozpoznawalnych elementów panoramy miasta. Historia kościoła sięga XIV wieku, kiedy to powstała pierwsza kaplica na miejscu dzisiejszej świątyni.

Kościół Mariacki został wzniesiony na Rynku Głównym w latach 1290-1320 jako kaplica Wszystkich Świętych. W XIV wieku kaplica została rozbudowana i przemianowana na Kościół Najświętszej Marii Panny. W kolejnych latach kościół był wielokrotnie przebudowywany i rozbudowywany, co dało mu charakterystyczny styl gotycki.

W XVI wieku, za czasów panowania króla Zygmunta Starego, do kościoła dobudowano kaplicę Zygmuntowską, która stała się reprezentacyjnym miejscem pochówku królewskiego rodu Jagiellonów. W czasie tej przebudowy powstały również witraże oraz jedna z najważniejszych atrakcji kościoła – ołtarz Wita Stwosza.

W XVII wieku kościół został przebudowany w stylu barokowym, a w XIX wieku odrestaurowany w stylu neogotyckim. W tym czasie powstały takie elementy jak wieża, którą ukończono w 1901 roku.

W czasie II wojny światowej kościół uległ znacznemu zniszczeniu, szczególnie w wyniku działań wojennych w 1945 roku. Odbudowa kościoła trwała do lat 60. XX wieku i była jednym z najważniejszych przedsięwzięć związanych z rekonstrukcją zniszczonego Krakowa.

Dziś Kościół Mariacki jest jednym z najważniejszych miejsc kultu religijnego w Polsce i w Europie. Znajdują się w nim liczne zabytki, w tym ołtarz Wita Stwosza, witraże, malowidła ścienne i liczne dzieła sztuki. Kościół jest również ważnym miejscem turystycznym i jednym z symboli miasta Krakowa.

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 4.1 / 5. Ilość ocen: 23

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?