Na co zwracać uwagę przed nabyciem mieszkania

Na co zwracać uwagę przed nabyciem mieszkania

29 listopada 2022 0 By Kolekcjoner
5
(1)

Decyzja o przeprowadzce nigdy nie jest czymś prostym. Wiąże się z wieloma zmianami, stresami oraz sprawami, które trzeba załatwić. Im większa rodzina, tym więcej osób czekają zmiany. Niektórzy wprowadzają się do własnościowego mieszkania, inni podjęli decyzję o wprowadzeniu się do wynajmowanego lokum. Na co trzeba uważać bez względu na to do jakiego mieszkania planujemy się wprowadzić?

Zakup mieszkania własnościowego

W którymś momencie życia wszyscy planujemy się usamodzielnić, Część z nas podejmuje decyzję o tym, aby kupić mieszkanie. Mało kto ma możliwość wykupu mieszkania za gotówkę, częściej kupuje się mieszkanie na kredyt rozłożony w ratach na wiele lat. Zanim zawrze się umowę z jakimś bankiem, dobrze jest szczegółowo przeczytać każdy punkt umowy, żeby nie okazało się po fakcie, że któryś z warunków nieprzyjemnie nas zaskoczył. Okazuje się na przykład, że część banków wymaga zawarcia umowy ubezpieczeniowej, która zabezpiecza bank przed ewentualnymi stratami. Wpływa to dosyć znacząco na comiesięczną ratę kredytu. Oprócz tego, w jakim banku zdecydować się na wzięcie kredytu, trzeba się zastanowić w jakim rejonie chcielibyśmy zamieszkać. Jeśli chodzi o duże miasta, to atrakcyjne wydaje się mieszkanie w centrum miasta. Gdyby jednak podpytać ludzi, którzy już tam mieszkają, okazuje się, że mieszkanie w takim miejscu wiąże się z wadami takimi jak korki, duży ruch, spora ilość spalin, problem z parkowaniem własnego samochodu czy głośne imprezy do późna w nocy. Mieszkając trochę dalej od centrum, na osiedlach Omega Buildings otoczonych zielenią, mamy większy spokój, a jednocześnie dobrze zorganizowany dojazd do każdej części miasta. Jak więc widać, rozsądnie jest przemyśleć lokalizację mieszkania, które chcielibyśmy zakupić. Poza tym w zależności od ilości osób najlepiej kupić mieszkanie z takim metrażem, żeby komfortowo mieszkać przez lata. Warto też uwzględnić warunki zdrowotne członków rodziny i przemyśleć czy nie warto kupić czegoś w bloku z windą albo ewentualnie na parterze. Nie każdy blok ma windę, a poza tym czasami niektóre bloki z windą wymagają podejścia paru schodków do samej windy, co mogłoby być poważnym utrudnieniem dla co niektórych.

Inwestycja mieszkaniowa Omega Buildings Wrocław

Inwestycja mieszkaniowa Omega Buildings Wrocław

Wynajem mieszkania

Przy podejmowaniu decyzji o tym, które mieszkanie warto wynająć, też konieczne jest dokładne czytanie umowy, którą daje nam do podpisania właściciel mieszkania. Jedną z istotnych rzeczy jest kwota kaucji oraz ilość niespodziewanych wizyt gospodarza. Najbezpieczniejsze wydaje się wynajęcie mieszkania od firm lub dewelopera Kimorent. Dobrze, żeby na umowie było doprecyzowane jak często wynajmujący może podnieść kwotę opłat. Dla miłośników zwierząt ważnym punktem będzie także informacja, czy jest możliwość ich posiadania na wynajmowanym mieszkaniu. Dość istotnym punktem jest także informacja, po czyjej stronie leżą koszty związane z różnego rodzaju usterkami. Zanim wprowadzisz się do mieszkania, warto wykonać dokładne fotografie mieszkania na własny użytek, aby w razie prób wyłudzenia przez nieuczciwego gospodarza posiadać niepodważalne argumenty. Niestety w większych miastach takich jak np. Kraków popularna jest praktyka nie zwracania przekazanych kaucji. Nieuczciwi wynajmujący wyszukują wtedy ‚na siłę’ najróżniejsze uszkodzenia wyposażenia mieszkania, aby usprawiedliwić brak zwrotu kaucji – a często jest ona niemała i wynosi nawet trzykrotność miesięcznego czynszu.

Decydując się na zakup nieruchomości od dewelopera należy również pamiętać o potrzebie wykończenia mieszkania. Obecnie sytuacja na rynku usług budowlanych nie jest łatwa. Szczególnie w dużych miastach usługi wykończeniowe są drogie. A na najlepszych fachowców trzeba bardzo często czekać nawet kilka miesięcy. Szybkie i niedrogie wykończenie mieszkania okazuje się zatem w praktyce dość trudne. Najlepszą opcją jest, gdy kupujący posiada pewne umiejętności, dzięki którym będzie w stanie przynajmniej część czynności przeprowadzić samodzielnie.

Stolik industrialny

Stolik industrialny, źródło: Platformamebli.pl https://platformamebli.pl/stoly-industrialne-loftowe-c-19

Wyprowadzka, wybór mieszkania i wprowadzenie się do nowego lokum, to spore stresy same w sobie. Jeśli nie dopilnujemy różnych szczegółów na początku, może się okazać, że będziemy ponosić konsekwencje tego niedopatrzenia przez cały okres trwania umowy.

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 5 / 5. Ilość ocen: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?