Notariusz – co obejmuje jego praca?

Notariusz – co obejmuje jego praca?

28 listopada 2022 0 By Kolekcjoner
4.4
(8)

Zastanawiasz się nad skorzystaniem z usług notariusza? W tym artykule podpowiadamy jak znaleźć dobrą kancelarię notarialną.

Od czasu do czasu każdy z nas musi skorzystać z pomocy notariusza. Niemal zawsze, gdy dochodzi do zmiany własności niezbędne jest sporządzenie określonego aktu notarialnego. Zgodnie z przepisami polskiego prawa dokonuje tego wykwalifikowany notariusz. Chociaż oczywiście warto pamiętać, że praca notariusza obejmuje nie tylko sporządzanie dokumentów, niejednokrotnie kancelaria notarialna podejmuje się rozwiązania rozmaitych trudnych zawiłości prawnych.

Obsługa notarialna przedsiębiorców

Wielu właścicieli większych przedsiębiorstw na stałe współpracuje z kancelariami notarialnymi ponieważ charakter ich działalności wiąże się ze sporządzaniem rozmaitych aktów notarialnych. Należą do nich między innymi deweloperzy, którzy nieustannie mają do czynienia ze zmianami własności nieruchomości. Obsługa notarialna przedsiębiorców może obejmować między innymi: umowy spółek cywilnych, akcyjnych oraz spółek z ograniczoną odpowiedzialnością, protokoły Zgromadzeń Wspólników, protokoły Walnych Zgromadzeń, podwyższenie kapitału zakładowego, łączenie oraz dzielenie spółek. 

Obsługa notarialna w zakresie nieruchomości

Kupując mieszkanie czy budując dom niezbędne jest stworzenie chronionego prawem aktu notarialnego poświadczającego własność. Jak ma wyglądać taki dokument? Jakie zapisy powinien uwzględniać, aby nie było żadnych wątpliwości? Właśnie takie wyzwania stoją przed notariuszem. O ile w przypadku wielu inwestycji deweloperskich sporządzanie takich aktów jest raczej czynnością mocno powtarzalną, o tyle w rzeczywistości pojawia się wiele dużo bardziej skomplikowanych praw. Przykładem może być dom jednorodzinny, który jest podzielony na dwie osobne własności. W momencie sporządzania aktu notarialnego niezbędne jest ustalenie wielu szczegółów, między innymi to kto i w jakiej mierze odpowiada za stan części wspólnych (dach, fundament, posesja, ogrodzenie, itp.). Umowy sporządzane na potrzeby deweloperów i inwestorów obejmują między innymi: umowy sprzedaży nieruchomości, umowy sprzedaży prawa do wieczystego użytkowania nieruchomości, umowy przeniesienia własności nieruchomości, przedwstępne umowy sprzedaży, umowy o ustalenie służebności przesyłu, umowy o ustanowienie prawa użytkowania, ustanawianie hipoteki, itd.

Doświadczony i wykwalifikowany notariusz wspiera klienta oraz podpowiada rozwiązania chroniące jego interesy. Świadczenie skutecznych usług notarialnych wymaga posiadania ogromnej wiedzy oraz zrozumienia interpretacji najróżniejszych przepisów prawnych. To właśnie dlatego tak istotny jest wybór kompetentnej kancelarii. 

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 4.4 / 5. Ilość ocen: 8

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?