Co musisz wiedzieć o najlepszych systemach metra w Europie

Co musisz wiedzieć o najlepszych systemach metra w Europie

1 września 2022 Off By Kolekcjoner
4
(1)

Serdecznie zapraszamy do lektury artykułu na temat metro w Europie.

Nowe badanie najlepszych systemów metra na świecie ujawniło, że Europa dominuje w pierwszej dziesiątce – sześć z dziesięciu pozycji pochodzi ze Starego Kontynentu. Podczas gdy londyńczycy będą zadowoleni, że ich system znalazł się na drugim miejscu, to Singapur zajmuje pierwsze miejsce w tym rankingu pod względem wydajności i stosunku jakości do ceny, jak również w szeregu innych podkategorii. Aby pomóc Ci zaplanować kolejną podróż po najlepszych systemach metra w Europie, zebraliśmy kilka przydatnych faktów i liczb, w tym które miasta mają najbardziej rozbudowane sieci, ile mają stacji, a nawet szczegóły dotyczące tego, które stacje znajdują się nad lub pod ziemią…

Które miasto ma najbardziej rozbudowany system metra?

Jeśli szukasz miasta z najbardziej rozbudowanym systemem metra, to masz złą wiadomość – żadne europejskie miasto nie ma rozbudowanego systemu metra. W rzeczywistości żadne miasto na świecie nie ma rozbudowanego systemu metra. Nie oznacza to, że poniższe miasta nie mają rozbudowanych systemów, ale oznacza to, że systemy te nie zbliżają się do rozmiarów, które tradycyjnie uważamy za „rozbudowane”. Jeśli chodzi o wielkość systemów metra, nie ma punktów za wysiłek. Są jednak punkty za wydajność i stosunek jakości do ceny.

Gdzie są najlepsze systemy metra w Europie?

Sześć z najlepszych systemów metra w Europie znajduje się w Niemczech, Francji i Wielkiej Brytanii – choć niektórzy mogą twierdzić, że Paryż nie leży w Europie. W pierwszej szóstce znajdują się następujące miasta: Miasta takie jak Barcelona, Madryt i Rzym nie znalazły się na liście, ponieważ brakuje im jednego lub dwóch kluczowych kryteriów. Na przykład system metra w Barcelonie wciąż się rozwija, natomiast w Rzymie występują problemy. Mówiąc o problemach Rzymu, większość stacji metra w mieście znajduje się pod ziemią ze względu na geologię miasta. To sprawia, że rzymskie metro jest mniej dostępne dla osób z problemami z poruszaniem się, dlatego też jego stacje są mniej atrakcyjne dla tych, dla których dostępność jest priorytetem.

Ile stacji znajduje się w każdym z tych metra?

Jednym z powodów, dla których żadne miasto nie ma rozbudowanego systemu metra jest to, że stacje są często mniejsze niż w innych miastach. Na przykład, podczas gdy sieć w Madrycie ma prawie tyle samo stacji co sieć w Londynie, jest ona znacznie mniejsza niż sieć w Nowym Jorku czy Tokio. Poniżej przedstawiamy liczbę stacji w każdym z sześciu czołowych miast europejskich: Londyn Nowy Jork Madryt Paryż Berlin Całkowita liczba stacji 242 469 270 341 244.

Jaki procent stacji jest pod ziemią?

Jak widać z powyższej tabeli, odsetek stacji podziemnych różni się znacząco. W Londynie odsetek stacji podziemnych wynosi zaledwie 31%, podczas gdy w Paryżu 75%. Procent stacji w każdym mieście, które są pod ziemią, zależy od wielu czynników, w tym od topografii miasta i długości systemu. W niektórych przypadkach odsetek ten wynika z konkretnej decyzji o budowie znacznej części systemu pod ziemią.

Które metro jest najbardziej ekologiczne w Europie?

Podczas gdy większość euro-metrów jest bardziej ekologiczna niż kiedyś, najbardziej ekologicznym systemem metra w Europie jest kopenhaski. Stolica Danii korzysta z czystych i odnawialnych źródeł energii od 1991 roku, kiedy to po raz pierwszy wprowadziła do swojego systemu metra energię wiatrową. Niestety, inne metro w Europie nie spełnia oczekiwań. Systemy metra w trzech poniższych miastach mają mieszane oceny: – Berlin – Paryż – Londyn

Metro w Barcelonie

Metro w Barcelonie

Wnioski

Jak widać, istnieje wiele sposobów na ocenę najlepszych systemów metra. Mamy nadzieję, że uznałeś ten artykuł za pouczający i pomocny; teraz do Ciebie należy decyzja, które miasto odwiedzić. Jeśli nadal nie jesteś pewien, możesz użyć tego jako przewodnika i wybrać miasto ze wszystkimi cechami, których szukasz. Teraz idź i odkryj najlepsze systemy metra w Europie!

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 4 / 5. Ilość ocen: 1

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?