Jak zmniejszyć koszty drukowania?

Jak zmniejszyć koszty drukowania?

22 września 2020 Off By Kolekcjoner
4.4
(7)

Odnosisz wrażenie, że dużo wydajesz na drukowanie w swoim domu lub firmie? W tym artykule podpowiadamy jak można optymalizować, zmniejszać koszty drukowania.

Na wstępie niewątpliwie trzeba przyznać, że dużo drukujemy. I robimy to nie tylko na potrzeby zawodowe, ale także w celach osobistych. Oczywiście bardzo wiele rozmaitych dokumentów drukują uczniowie oraz studenci. Chociaż w ostatnich latach ilość dokonywanych wydruków nieco się zmniejszyła ze względu na nacisk, by korzystać z publikacji elektronicznych, to i tak drukuje się sporo. W jaki sposób możemy sprawić, by koszt wydruku był niższy? Oczywiście inne koszty eksploatacyjne będą w przypadku drukarki na użytek domowy, a inne w przypadku druku w dużych firmach. Niewątpliwie im większa ilość druku, tym sensowność optymalizacji kosztów większa. Można założyć, że już przy miesięcznym drukowaniu na poziomie kilkudziesięciu stron, opłaca się poszukać możliwości oszczędności.

Zamienniki tonerów i tuszy do drukarek

Jednym z najprostszych sposobów na obniżenie kosztu wydruku jest zrezygnowanie z oryginalnego tuszy lub tonera, a zakupienie zamiennika. Obecnie na polskim rynku jest naprawdę bardzo duży wybór firm oferujących zastępniki praktycznie do wszystkich istniejących drukarek. Do najpopularniejszych marek zastępników należą między innymi Asarto, Quantec, Smart Print czy JetWorld. Szacuje się, że korzystanie z zamienników obniża cenę wydruku nawet o 70%. Jako przykład może posłużyć toner do drukarki laserowej HP LaserJet P1102. Różnica w cenie oryginał – kontra zastępnik to nawet 200zł! Aż tyle można zaoszczędzić na jednym prostym zakupie (ceny podane na podstawie oferty w sklepie internetowym 4color.pl). Ale wiele osób zastanawia się nad kwestią porównania jakości wydruku, czy kupując zamiennik nie kupię bubla wyrzucając pieniądze w błoto? Otóż nie – i to przynajmniej z dwóch powodów. Otóż aktualnie wykorzystywane technologie do produkcji zamienników są na o wiele wyższym poziomie niż to miało miejsce dawniej. Warto też wiedzieć, że solidny producent udziela dożywotniej gwarancji na swój produkt, jeśli więc nawet dany model okaże się wadliwy – możemy go po prostu wymienić na inny. Jednocześnie okazuje się, że niejednokrotnie zamienniki charakteryzują się nawet lepszymi parametrami wydruku w porównaniu z ich oryginalnymi odpowiednikami, dotyczy to zarówno jakości wydruku jak i wydajności (niejednokrotnie zamienniki mają nawet większą pojemność niż oryginały). Oczywiście oryginał to zawsze najbezpieczniejsza opcja, niemniej oszczędności jakie wynikają z wyboru zamienników trudno nie chcieć chociaż spróbować wykorzystać :).

Dobre zwyczaje drukowania

Oczywiście bardzo duże oszczędności można wygenerować jeszcze na etapie zakupu drukarki lub zamienników. Niemniej nawet w trakcie drukowania można zastosować kilka praktycznych rozwiązań, które również bardzo pomagają ciąć koszty. Na koniec podajemy listę najprostszych do zastosowania metod:

 

  • korzystanie z drukowania dwustronnego (oszczędzamy papier)
  • drukowanie tekstu w trybie oszczędnym
  • drukowanie w kolorze tylko w razie konieczności
  • zmniejszanie czcionki w drukowanych dokumentach

Podobał ci się ten artykuł?

Kliknij w gwiazdkę

Ocena czytelników: 4.4 / 5. Ilość ocen: 7

Jeszcze nikt nie ocenił tego artykułu, może będziesz pierwszy?