Balkon – dodatkowa przestrzeń dla Ciebie

Balkon – dodatkowa przestrzeń dla Ciebie

29 maja 2018 Off By Kolekcjoner

Niejeden planujący budowę śni wręcz o domku z balkonem lub loggią, a najlepiej z dużym ładnym tarasem. Oczami wyobraźni dostrzega już zastosowanie tych fragmentów willi, zacząwszy od strony rekreacyjnej po dekoracyjną. Co więcej, dla sporej liczby inwestorów poszukujących wymarzonego typowego projektu obecność balkonu lub tarasu stanowi element zasadniczy przy wyborze. Jak to wygląda od strony funkcjonalnej?

Zalety wizualne

To oczywiste, że balkon podnosi wartość wizualną budynku, ale to raczej kwestia upodobania. Okno balkonowe daje więcej światła. Alternatywą może być okno balkonowe z portfonetrą. Balkon zazwyczaj stanowi daszek nad wejściem do domu lub tarasu. Szczególnie kobiety lubią dekorować tarasy roślinami. Także pralnia na ogół zaplanowana jest na piętrze domu, więc balkon pełni rolę suszarni. Uciążliwe jest dla niektórych usuwanie śniegu z balkonu porą zimową.

Typowy balkon  w Ameryce Południowej

Typowy balkon w Ameryce Południowej

Funkcjonalność balkonów

Bardziej funkcjonalny od strony spędzania czasu wydaje się taras, np. nad garażem. Możemy go ładnie zagospodarować i cieszyć się wypoczynkiem, np. słuchając muzyki. Jednak posiadanie tarasiku najbardziej sprawdza się przy niewielkich gruntach. Jeśli natomiast posiadamy spory teren przy domu, zdecydowanie najbardziej praktyczny jest taras od terenu zielonego, przeważnie jako tylne wyjście z pokoju dziennego. Organizując niewielkie imprezy czy spotkania przy kawie, rzadko kto planuje to na małym balkonie na piętrze, mając do dyspozycji taras i ogród na parterze.

Życie pokazało, że balkony czy tarasy w domach zazwyczaj bardziej cenią panie. Przy wyborze projektu, poza potrzebami i gustem inwestora, trzeba także zwrócić uwagę m. in. na sąsiednie budynki, wielkość posesji a także jakie cele ma spełniać.